Dzisiaj jest: 29 Marzec 2024        Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Moje Kresy – Anna  Muszczyńska cz.8 -ostatnia

Moje Kresy – Anna Muszczyńska cz.8 -ostatnia

W kilka dni później w niedzielę 20 lutego 1944 roku do Firlejowa zjechała liczna grupa niemieckiego wojska w granatowych mundurach, podjechali pod ukraińską cerkiew Zesłania Ducha Świętego. Wyprowadzili ludzi pod…

Readmore..

Wstyd mi za postawy moich ziomków, którzy powinni być sumieniem  narodu ukraińskiego.

Wstyd mi za postawy moich ziomków, którzy powinni być sumieniem narodu ukraińskiego.

/Elementarz "Bandera i ja" również tłumaczony na jęz. polski Miało być inaczej , jak zapowiadali Hołownia i Tusk, a jest jeszcze gorzej. W programie nauczania historii przygotowanym obecnie przez MEN,…

Readmore..

Plakaty upamiętniające ofiary ukraińskiego  ludobójstwa

Plakaty upamiętniające ofiary ukraińskiego ludobójstwa

Fundacja Wołyń Pamiętamy po raz kolejny przed 11 lipca w 2024 roku organizuje akcję wyklejania miejscowości plakatami upamiętniającymi Ofiary ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1947.W…

Readmore..

ALEKSANDER SZUMAŃSKI  POLSKI POETA ZE LWOWA

ALEKSANDER SZUMAŃSKI POLSKI POETA ZE LWOWA

Autorzy Zbigniew Ringer,Jacek Trznadel, Bożena Rafalska "Lwowskie Spotkiania","Kurier Codzienny", Chicago, 'Radio Pomost" Arizona, "Wiadomości Polnijne" Johannesburg. WIERSZE PATRIOTYCZNE, MIŁOSNE, SATYRYCZNE, RELIGIJNE, , REFLEKSYJNE, BALLADY, TEKSTY PIOSENEK, STROFY O TEMATYCE LWOWSKIEJ…

Readmore..

Antypolska manifestacja w Lublinie – czytanie poezji  Tarasa Szewczenki

Antypolska manifestacja w Lublinie – czytanie poezji Tarasa Szewczenki

/ Członek Zarządu Fundacji Niepodległości Jan Fedirko Prezes Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie dr. Grzegorz Kuprianowicz oraz Andrij Saweneć sekretarz TU w dniu 9 marca 2024 r po raz kolejny zorganizowali…

Readmore..

Zmarł prof. Andrzej Lisowski urodzony w Lacku Wysokim na Grodzieńszczyźnie, żołnierz Armii Krajowej Okręgu Nowogródek.

Zmarł prof. Andrzej Lisowski urodzony w Lacku Wysokim na Grodzieńszczyźnie, żołnierz Armii Krajowej Okręgu Nowogródek.

/ Profesor Andrzej Lisowski, zdjęcie ze zbiorów syna Andrzeja Lisowskiego" Zmarł prof. Andrzej Lisowski urodzony w Lacku Wysokim na Grodzieńszczyźnie, żołnierz Armii Krajowej Okręgu Nowogródek, wybitny znawca górnictwa, wielki patriota.…

Readmore..

„Zbrodnia (wołyńska)  nie obciąża państwa  ukraińskiego!    Skandaliczna wypowiedź Kowala:”

„Zbrodnia (wołyńska) nie obciąża państwa ukraińskiego! Skandaliczna wypowiedź Kowala:”

Paweł Kowal, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych w rozmowie z Interią powiedział, że: „zbrodnia (wołyńska) nie obciąża państwa ukraińskiego” i „państwo ukraińskie nie ma za wiele z rzezią wołyńską, bo…

Readmore..

MOJE ŻYCIE NIELEGALNE

MOJE ŻYCIE NIELEGALNE

Tytuł książki: "Moje życie nielegalne": Autor recenzji: Mirosław Szyłak-Szydłowski (2008-03-07) O księdzu Tadeuszu Isakowiczu-Zaleskim było ostatnimi czasy bardzo głośno ze względu na lustracyjne piekiełko, które zgotowali nam rządzący. Kuria bardzo…

Readmore..

Wierząc naiwnie, że pojednanie między narodami da się  zbudować na kłamstwie  i przemilczeniu

Wierząc naiwnie, że pojednanie między narodami da się zbudować na kłamstwie i przemilczeniu

Posłowie PiS zapowiadają wniosek o odwołanie Pawła Kowala z funkcji szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych w związku z wypowiedzią nt. rzezi wołyńskiej –informuje dziennikarz Dorzeczy. Dlaczego tak późno. Paweł Kowal…

Readmore..

Pod wieżami Włodzimierza.  Ukraińcy 1943 – 1944

Pod wieżami Włodzimierza. Ukraińcy 1943 – 1944

Praca literacka i fotograficzna przy książce trwała kilka lat. Fotografie ze zbiorów bohaterów świadectw i ich rodzin pochodzą z całego XX wieku. Fotografie współczesne to efekt ponad czterdziestu podróży Autora…

Readmore..

230. rocznica Insurekcji  (powstania) kościuszkowskiego.

230. rocznica Insurekcji (powstania) kościuszkowskiego.

/ Autorstwa Franciszek Smuglewicz - www.mnp.art.pl, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=297290 Tadeusz Kościuszko, najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej, generał lejtnant wojska Rzeczypospolitej Obojga Narodów, generał major komenderujący w…

Readmore..

Setki tysięcy rodzin polskich wywożonych w czterech masowych deportacjach:  10 lutego, 13 kwietnia i 20 czerwca 1940 roku  oraz 21 czerwca 1941 roku na syberyjska tajgę i stepy Kazachstanu

Setki tysięcy rodzin polskich wywożonych w czterech masowych deportacjach: 10 lutego, 13 kwietnia i 20 czerwca 1940 roku oraz 21 czerwca 1941 roku na syberyjska tajgę i stepy Kazachstanu

W XVII wieku Andrzej Potocki, hetman polny koronny, rozbudował miasto Stanisławów i założył Akademię. Było to jak na owe czasy coś tak niezwykłego, że przejeżdżający przez Stanisławów w 1772 roku…

Readmore..

Co, gdzie, kiedy - obchody 77. rocznicy „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu.

NIE O ZEMSTĘ A PAMIĘĆ WOŁAJĄ OFIARY LUDOBÓJSTWA

Warszawa

Warszawskie społeczne uroczystości 77. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu rozpoczną się 11 lipca 2020 o godzinie 13:00  Mszą Świętą - „Niedokończone Msze Kresowe”, w intencji ofiar ludobójstwa na Kresach.  

Po mszy, ok 14:00 odbędzie się ulicami Pragi i Śródmieścia MARSZ PAMIĘCI poświęcony ofiarom ludobójstwa.

Marsz zakończy się przed Tablicą Wołyńską umieszczoną na fasadzie Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu 64.

Trasa MP:
Spod Katedry Praskiej w Warszawie ul. Floriańską, ul. Kłopotowskiego, ul. Jagiellońską, Al. Solidarności, mostem Śląsko-Dąbrowskim, ul. Bielańską, ul. Długą do ul. Krakowskie Przedmieście 64 (Dom Polonii)

UWAGA 1!!!!
Uczestnicy mszy i MP, -o ile nie nastąpią dalsze złagodzenia pandemicznych obostrzeń winni posiadać maseczki ochronne i zachować stosowne odległości w Katedrze Praskiej podczas mszy i podczas marszu.

SZCZECIN

11 lipca 2020 r. zapraszamy do Kościoła lektoralnego pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych gdzie o godz. 09:30 rozpocznie się uroczysta Msza św. w intencji Polaków pomordowanych na Kresach Południowo - Wschodnich. Msza św. odbędzie się po przewodnictwem JE ks. abp. Andrzeja Dzięgi, Metropolity Szczecińsko - Kamieńskiego.

Bezpośrednio po Mszy św. odbędzie się krótkie przejście na Cmentarz Centralny w Szczecinie, gdzie o godz. 11:00, w rocznicę apogeum ludobójstwa dokonanego przez szowinistów ukraińskich z OUN i UPA pod Pomnikiem poświęconym ofiarom ludobójstwa na Wołyniu i Kresach Południowo - Wschodnich gdzie zostaną złożone kwiaty, odmówiona zostanie modlitwa oraz odczytany Apel Pamięci.

Dębno

 Nowy Sącz

Jedlicz

"Ballada o Wołyniu” to pierwszy w Polsce spektakl sceniczny, który opowiada o ludobójstwie na polskiej ludności Kresów Wschodnich w latach II wojny św., dokonanym przez nacjonalistów ukraińskich. Ten niezwykle trudny temat, przez cale dziesięciolecia przemilczany, a obecnie niestety nadal zakłamywany, obchodzi jednak setki tysięcy Polaków: wciąż żyjących świadków tamtych wydarzeń, ich rodziny i ludzi zainteresowanych prawdą historyczną. Scenariusz spektaklu korzysta z wątków legendarnej książki wielkiego polskiego pisarza Włodzimierza Odojewskiego „Zasypie wszystko, zawieje” (za zgodą autora). Wykorzystywane są także oryginalne świadectwa osób, które przeżyły Zagładę Polaków na Kresach oraz stare pieśni, w tym starą melodię ukraińską ze współczesnymi słowami Bogny Lewtak-Baczyńskiej."
Zapraszamy!

Wrocław

11 lipca 2020 roku, o godz. 18.00, w rocznicę Krwawej Niedzieli, spod pomnika katyńskiego we Wrocławiu w kierunku pomnika ofiar ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, wyruszy krótki marsz. W hołdzie pomordowanym Polkom złożymy kwiaty, znicze, a świadkowie ludobójstwa dadzą świadectwo.

Chodzież

Pomimo pandemii, jak co roku, spotkamy się przy „Kamieniu wołyńskim” na cmentarzu parafialnym w Chodzieży. W imieniu organizatorów zapraszam w dniu 11 lipca br. na godzinę 12:00 WSZYSTKICH, którym leży na sercu pamięć i prawda.
Dzień 11 lipca jest świętem narodowym. Wywieś flagę i uczcij pamięć pomordowanych.

Przemyśl

Prezydent Miasta Przemyśl, Dowództwo Garnizonu Przemyśl oraz Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu zapraszają do udziału w uroczystościach upamiętniających 77. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej. Uroczystości odbędą się w rocznicę Krwawej niedzieli 11 lipca. W tym dniu w 1943 roku nastąpił punkt kulminacyjny rzezi wołyńskiej, masowej eksterminacji ludności polskiej na Wołyniu przez OUN-UPA.

Uroczystości rozpocznie Msza św. w kościele oo. Karmelitów bosych o godzinie 9.00 odprawiona w intencji ofiar zbrodni wołyńskiej. Przy Grobie Wołyńskim na Cmentarzu Wojskowym uczestnicy spotkają się o godzinie 10.30, a o 12.00 przy Rondzie Ofiar Wołynia. Tutaj podczas wspólnej modlitwy zapalone zostaną symboliczne znicze. Dla uczczenia pamięci ofiar zabrzmią także syreny alarmowe i wystartuje Rowerowy Rajd Pamięci Ofiar Wołynia. Inne szczegóły uroczystości znajdą Państwo na plakacie.

Lublin

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie Lubelski Urząd Wojewódzki Komitet Budowy Pomnika „Polakom, Ofiarom Ludobójstwa dokonanego na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich przez nacjonalistów ukraińskich”

ZAPRASZAJĄ NA OBCHODY:

Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej dzień przed 77. rocznicą „Krwawej Niedzieli” (11 lipca 1943 r.)

- apogeum ludobójstwa wołyńskiego 10 lipca 2020 r. w Lublinie

Plan wydarzenia:

godz. 11.00 – Msza Święta w intencji ofiar ludobójstwa
Kościół Garnizonowy pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie, Al. Racławickie 20
godz. 12.00 – Przejście pod pomnik Ofiar Wołynia w Lublinie Skwer Ofiar Wołynia
godz. 12.30 – Złożenie kwiatów pod monumentem
i przemówienia okolicznościowe

Kielce

Uroczystości rozpocznie o godzinie 11 msza święta w intencji ofiar ludobójstwa odprawiona w Bazylice Katedralnej w Kielcach. W samo południe ulicami miasta wyruszy milczący marsz pamięci pod Pomnik Katyński znajdujący się na Cmentarzu Partyzanckim przy ulicy Ściegiennego. Tam zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.

Bydgoszcz

Łódź

Z racji przypadającego 11 lipca Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej zapraszamy do wspólnej modlitwy za pomordowanych Polaków.

11 lipca 1943 roku oddziały UPA dokonały ataków na 99 polskich miejscowości na Wołyniu, w kilku wypadkach atakując zebranych w kościele na Mszy świętej Polaków. W latach II wojny światowej z rąk Ukraińców na Kresach Południowo-Wschodnich zginęło 150 tysięcy Polaków.
Msza święta żałobna w intencji ofiar ludobójstwa zostanie odprawiona w kościele garnizonowym pw. św. Jerzego w Łodzi (ul. św. Jerzego 9) w czwartek 9 lipca o godz. 19:00.

Marsz rozpocznie się w piątek 10 lipca o godz. 18:00 pod Konsulatem Honorowym Ukrainy w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 77. Stamtąd nastąpi przemarsz na Plac Wolności, gdzie odbędą się wystąpienia zaproszonych gości. Po drodze zatrzymamy się pod tablicą pamiątkową na kościele pw. Zesłania Ducha Świętego, gdzie złożymy kwiaty.

Słupsk

11 LIPCA 2020 W SŁUPSKU
W najbliższą sobotę (11 lipca) o godz. 18 w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Słupsku odbędzie się Msza św. w intencji ofiar krwawej niedzieli na Wołyniu. W tym roku mija 77. rocznica mordów ukraińskich nacjonalistów na polskich mieszkańcach Kresów.

Kraków

W 77. ROCZNICĘ KRWAWEJ NIEDZIELI NA WOŁYNIU – KRAKÓW, 11 LIPCA 2020
Oddział IPN w Krakowie, Fundacja Stanica Kresowa, Małopolska Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Korporacja Akademicka „Akropolia Cracoviensis” organizują uroczystości, upamiętniającą ofiary ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na polskich obywatelach, mieszkańcach Wołynia i Kresów Południowo-Wschodnich II RP.
• Program uroczystości 11 lipca 2020 r.
• 9.30 – msza święta w kościele karmelitów bosych pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (ul. Rakowicka 18)
• 11.00 – uroczystość przy Pomniku Ofiar Zbrodni Ludobójstwa na cmentarzu Rakowickim (przy południowo-zachodnim murze cmentarza, w pasie nr 49)

Exchange Place, Jersey City - USA
 
 
Gdańsk

Inicjatywy IPN Gdańsk Delegatury IPN Bydgoszcz w 77. rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu:

 11 lipca ukaże się multimedialne wydawnictwo edukacyjne na płytach DVD pod nazwą: „Zmarłych pogrzebać. Wołyń 1943 w relacjach świadków”. Materiał bazuje na filmie IPN Gdańsk „Zmarłych pogrzebać”, zawiera książeczkę z tekstem wprowadzającym (autorstwa Katarzyny i Karola Lisieckich) oraz dodatkowe materiały, takie jak fragmenty notacji, dokumenty i zdjęcia;
  • Gościem Kresowego Saloniku w Radiu Gdańsk (emisja 11 lipca, godz. 17.00) będzie Katarzyna Underwood, która opowie o pracy nad filmem „Zmarłych pogrzebać” oraz o w/w wydawnictwie. Szerszą promocję publikacji połączoną z pokazami filmu planujemy na jesień br.;
  • 11 lipca ok. godz. 10.00 delegacja IPN Gdańsk na czele z naczelnikiem OBEN Krzysztofem Drażbą złoży kwiaty pod gdańskim pomnikiem Pamięci Ofiar Eksterminacji Ludności Polskiej na Wołyniu (róg ul. Stolarskiej i ul. Katarzynki, obok kościoła pw. św. Brygidy);
 
 

 

Informacje o uroczystościach + plakat proszę przysyłać na adres redakcji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.