Logo

W Lublinie Taras Szewczenko dalej uderza w godność Polaków.

/ Czytanie Hajdamakow

W dniu 09 marca 2020 r Towarzystwo Ukraińskie w Lublinie po raz kolejny zorganizowało czytanie utworów Tarasa Szewczenki na skwerze jego imieniem w Lublinie. W spotkaniu wzięło udział 39 osób, które reprezentowali ukraińską społeczność miasta, w tym siedmioro dzieci w wieku szkolnym oraz ośmiu ukraińskich żołnierzy z wielonarodowej brygady stacjonującej w Lublinie. Był obecny również Artem Valah Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie oraz Zbigniew Wojciechowski wicemarszałek województwa lubelskiego. Przewodniczącym zgromadzenia publicznego był  Andrij  Saweneć Sekretarz Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie. Na powyższe czytanie udałem się z siedmioma osobami deklarujących pochodzenie kresowe.

Posiadaliśmy baner ze strofami Tarasa Szewczenki z poematu „Hajdamacy”  - „ Więc szanujcie się, złe Lachy wściekłe psy: -wytracać”. Po przywitaniu się z organizatorami  zgromadzenia ustawiliśmy baner na skwerze i zwróciłem się z prośbą abym również mógł przeczytać kilka słów poezji Tarasa Szewczenki.  Wówczas pan Artem Valah - Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie rozkazał nam opuszczenie skweru bo inaczej zadzwoni po policję. Nie minęło dwie minuty a policja była już obok nas oznajmiając, że zgromadzenie jest legalne, posiadają wszelkie zgody i mamy opuścić skwer. Nie pomogły tłumaczenia, że przyszliśmy również w celu czytania poezji Tarasa Szewczenki, oficjalne zaproszenie było na stronach Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie. Policja spisała nasze dane osobowe i rozkazała nam opuszczenie skweru. Nie wolno było nam być świadkami jakie treści poezji Szewczenki są tutaj czytane. 

/ Protest - nie chcemy Szewczenki w Lublinie

Pani redak tor, której nie znam a której zdjęcie załączam (jest w białej czapce) - oświadczyła mnie że na spotkaniu czytano Hajdamaków. Czyli Ukraińcy legalnie plują w twarz Polakom w ich Ojczyźnie. W naszym mieście być może czytano takie fragmenty poematu: „ W jarzmie u Lacha … Biada! Biada!”, „ Ni Lacha, ni Żyda – glos zagrzmi Kozaczy”, „Męki Lachom męki ! Męki straszne niewymowne, By aż piekło drgnęło !”, „ Morduj Lacha znowu”.

 / Ta Pani Redaktor mówiła -czytano Hajdamaków..

Jest haniebnym, że na czytaniu poezji Tarasa Szewczenki był obecnie urzędujący wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, wybrany 9688 glosami do Sejmiku Województwa również głosami kresowian. Podczas udawania się do samochodu pana wicemarszałka podszedłem do niego i powiedziałem, że jestem zszokowany obecnością jego na tym zgromadzeniu. 

/ Hańba - Marszałek na czytaniu Szewczenki

Powiedziałem że Taras Szewczenko w swojej poezji używał antypolskiej retoryki, nadawał kult zbrodniarzom i oprawcom ludności polskiej. Przytoczyłem panu wicemarszałkowi słowa z hajdamaków „ (... machnął nożem – I dziatki nie żyją. Syny moje, syny moje ! czemu wy maleńcy! Czemu wroga wy nie rżnęli ? Matki nie zabili, Tej przeklętej katoliczki, co was porodziła ? ) ” że jest tutaj mowa o wymordowaniu własnych dzieci tylko dlatego że zostały ochrzczone po katolicku.  Tak się działo w okresie zbrodni wołyńskiej gdzie mąż Ukrainiec był zmuszany do zabicia żony Polki i własnych dzieci, wzór do takiego postępowania był czerpany przez banderowców z poezji Szewczenki. I dzisiaj przedstawiciel władzy województwa lubelskiego uczestniczy na tego rodzaju zgromadzeniu - to jest hańba. Wicemarszałek mówił, że jest również przeciwny banderowcom i że jest za pojednaniem obu narodów. Tylko czy obecność tutaj  to właściwe narzędzia wicemarszałka do pojednania narodów Polski i Ukrainy bo mam ogromne wątpliwości. Nadmieniam że do Rady Miasta Lublin został w dniu 09 marca 2016 r złożony wniosek o zmianę nazwy tego skweru. Dokonując zmiany chciano uhonorować tych Ukraińców, którzy podczas ludobójstwa na Wołyniu ratowali Polaków i wielu za ten heroiczny czyn przepłaciło życiem. Niestety w dniu 30 maja 2019 r głosami Klubu Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka, którzy posiadają w Radzie Miasta większość wniosek został odrzucony. Czyli w naszym mieście musimy dalej słuchać wytworów tego poety który daje wskazówki do mordowania wszystkiego co Laskie, musimy znosić czytania które z pogardą odnoszą się do Polaków, musimy znosić czytania które uderzają w godność Polski i w pamięć ofiar mordów inspirowanych jego utworami. Na powyższym zgromadzeniu była obecna TVP Lublin, która odmówiła nagrania z nami nawet kilka słów. Obecne było Polskie Radio Lublin gdzie pani redaktor przeprowadziła ze mną rozmowę - nic z moich słów nie zostało wyemitowane. Kresowianie w Lublinie podjęli decyzję, że będą rozdawać ulotki ukazujące z jaką pogardą odnosi się do Polaków wieszcz narodowy Ukrainy. Ulotki będą rozdawane wśród własnych rodzin z prośbą o przekazanie dalej oraz wrzucane do skrzynek pocztowych. Jaki będzie to zasięg nie wiem ale wiem, że potrzeba coś robić i nie można siedzieć bezczynnie gdy Polakom w ich własnym domu pluje się w twarz.

 Potrzeba budzić świadomość Polaków poprzez ukazywanie prawdziwego  oblicza wieszcza narodowego Ukrainy odnoszącego się do Polaków, który posiada tyle placów, skwerów i ulic w naszym kraju.  W Lublinie nic więcej w tym temacie zrobić nie możemy dlatego:

APELUJĘ  DO  KRESOWIAN,  ŚRODOWISK  KRESOWYCH,  LUDZI  NAUKI,  ABY PODEJMOWALI  WSZĘDZIE  GDZIE  JEST  TO  MOŻLIWE  TEMAT  „ POEZJI  Tarasa Szewczenki  ODNOSZĄCEJ  SIĘ  DO  POLAKÓW”.  Wydawnictwo „Poligraf ” w dniu 30 września 2019 r wydało książkę „Hajdamacy” w przekładzie Leonarda Sowińskiego,  gdzie obszerną przedmowę napisała dr Lucyna Kulińska, lecz jest to kropla ukazująca jak straszne treści niesie w sobie dzieło Szewczenki. Dzieło ukazujące pogardę z jaką wieszcz narodowy Ukrainy odnosił się do Polaków i był Polakom wrogi. Dzieło które karmi młodych Ukraińców nienawiścią do Polaków. Dzieło które jest antypolskie, antykatolickie ale również głęboko patologiczne. To Szewczenko nadał kult hajdamakom czyli pijackim rabusiom i zbrodniarzom nazwę patriotów, obrońców ludzi uciśnionych i biednych, obrońców prześladowanej religii.

Zwracam się z prośbą aby mój Apel potraktować z całą powagą wobec następującego zagrożenia.   Reprezentujący Towarzystwo Ukraińskie, Andrij Saweneć, powiedział, że Szewczenko powinien jednoczyć nasze narody i ma również ogromne znaczenie dla Polaków. Proszę zauważyć jakich medialnych manipulacji się używa jaką chce się stworzyć narrację wciągnięcia Szewczenki do pojednania Polsko - Ukraińskiego. Zmierza to do tego aby Polacy i Ukraińcy jednoczyli się pod hajdamackim sztandarem, który przyniósł okrutną śmierć 200 tysięcy ludności polskiej, bezbronnym dzieciom, kobietom i starcom, przyniósł spalone wsie i miasta. I Polskie Radio Lublin powieliło tą narrację. Przecież to jest rzeczą straszną i porażającą i coś takiego nie wymyślili by nawet najwięksi fachowcy od propagandy minionej epoki.

 

Zdzisław Koguciuk

Zobacz również:

Panorama Lubelska 

https://lublin.tvp.pl/47046382/czytanie-poezji-szewczenki

Lubelski Serwis Informacyjny

https://www.lsi-lublin.pl/inne-wydarzenia/czytanie-szewczenki-na-skwerze-szewczenki-9-iii/

Polskie Radio Lublin

https://radio.lublin.pl/2020/03/powinien-jednoczyc-nasze-narody-czytanie-szewczenki-w-lublinie/

Towarzystwo Ukraińskie

https://allevents.in/lublin/Читання-Шевченка-у-сквері-Шевченка-–-czytanie-szewczenki-lublin/200019182140818

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.