Logo

„WOŁANIE Z WOŁYNIA” 25-LECIE DZIAŁALNOŚCI WYDAWNICZEJ

Szanowni Państwo!

23 stycznia 2020 r. o godz. 13.00 w holu głównym Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu zostanie otwarta wystawa pt. «Wołanie z Wołynia – 25-lecie działalności wydawniczej».  Inicjatorką wystawy, autorką jej koncepcji i opisów jest Maria Kalas, absolwentka filologii polskiej UMK, współpracownik pisma i wydawnictwa „Wołanie z Wołynia”. Wspólnie z nią ekspozycję przygotowały emerytowana kustosz dypl. BU Kamila Maj oraz dr Marta Czyżak z Oddziału Zbiorów Specjalnych BU.
Tytułowe czasopismo było początkowo pismem parafialnym parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrogu na Wołyniu, wydawanym w językach polskim i ukraińskim. Od lat jest to dwumiesięcznik religijno-społeczny Rzymskokatolickiej Diecezji Łuckiej, a dziś – jedyne czasopismo katolickie wydawane po polsku na Ukrainie, istniejące tak długo i podejmujące obok zagadnień życia dzisiejszego Kościoła, problematykę dziedzictwa religijno-kulturowego diecezji łuckiej i Wołynia. W Bibliotece „Wołania z Wołynia”, utworzonej w 1996 r., ukazało się 140 tytułów książek na temat życia współczesnego i dziejów rozległej niegdyś diecezji łuckiej.

Twórcą Stowarzyszenia „Wołanie z Wołynia”, założycielem i redaktorem naczelnym pisma i wydawnictwa jest ks. kan. Witold Józef Kowalów (Vitold-Yosif Kovaliv) od 1992 r. proboszcz, a obecnie rezydent parafii    w Ostrogu. Jest pierwszym kapłanem archidiecezji krakowskiej, który zaraz po święceniach wyjechał na apel ks. abpa Mariana Jaworskiego Metropolity Lwowskiego do pracy duszpasterskiej na wschód. Remontował powierzone sobie kościoły w Ostrogu, Zdołbunowie, Klewaniu i Kuniowie, w czym dużą rolę odegrało wydawnictwo mające czytelników i w Polsce. Stał się aktywnym uczestnikiem i świadkiem odradzania struktur archidiecezji lwowskiej i diecezji łuckiej, a dzisiaj troszczy się o kształt katolickich mass-mediów i formowanie przez nie katolików i niekatolików. Marzy, by jego własna biblioteka i archiwum, wpisujące się w bogatą historię bibliotek kresowych mogły służyć obecnym i przyszłym katolikom Wołynia.
Na temat pisma i Biblioteki „Wołania z Wołynia” mówi: „Celem tych tekstów jest ocalenie przed zapomnieniem chociaż części wołyńskiego dziedzictwa. Żyli i mieszkają tutaj wspaniali ludzie różnych nacji i wyznań. Wołyń posiada piękną historię i kulturę. Warto bliżej je poznawać i dzielić się tym dziedzictwem z innymi”.

Serdecznie zapraszamy!

Wystawa potrwa do 1 marca

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.