Logo

Wystawa „Kresy. Ocalone wspomnienia” otwarta w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

W Brzegu na Opolszczyźnie, tu gdzie w 1945 roku z Kresów wysiedlono bardzo liczną rzeszę mieszkańców, otwarto nową stałą wystawę pn.”Kresy. Ocalone wspomnienia”.
Oczekiwana z utęsknieniem, otwarta podczas brzeskich uroczystych obchodów Święta Niepodległości w Muzeum Piastów Śląskich. Podczas wernisażu sala wystawiennicza pękała w szwach, nie pomieściła wszystkich chętnych, niektórzy kresowianie stali na dworze. Kilkanaście miesięcy przygotowań, zbierania eksponatów, rozmów z kresowianami i dzisiaj można nareszcie powiedzieć, że kolejny etap dokumentowania tradycji i historii Kresów został zapoczątkowany.
To tylko cząstka tego co miało już 2 lata temu w Brzegu stać się faktem, bowiem władze miasta liczyły na to, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodzi się na powstanie w mieście Muzeum Dziedzictwa Kresów. Był i jest gotowy projekt znanego warszawskiego architekta i projektanta wnętrz Mirosława Nizio (m.in. twórca koncepcji przestrzennej Muzeum Żydów, Muzeum Powstania Warszawskiego), który przygotował wstępne założenia koncepcji zagospodarowania budynku piastowskiego Gimnazjum Ilustre.

Budynek jest własnością miasta, a ideę utworzenia w nim Muzeum Kresów wysunął sam Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. Pomysł znalazł wielu zwolenników, w tym w środowiskach kresowych. Popierali go również parlamentarzyści oraz członkowie Rady Ministrów. Stało się jednak inaczej.
Muzeum Kresów powstanie na Kresach Rzeczypospolitej, w Lublinie.
Wystawa upamiętnia Kresy Wschodnie z perspektywy tych, którzy zostali z nich wygnani i osiedlili się na Ziemiach Odzyskanych. Składają się na nią: salonik szlachecki, salonik mieszczański, chłopska izba, monitory z prezentacją slajdową dziedzictwa kulturowego Kresów, budki telefoniczne, w których można wysłuchać kresowych wspomnień, fototapety przedstawiające dworce kolejowe i utrudzonych ekspatriantów, symboliczny tor kolejowy, walizki, wózek – atrybuty wygnańczego losu, pamiątki rodzinne, takie jak fotografie, dokumenty, pamiętniki, książki, sprzęty domowe, rzemiosło artystyczne.
Autorzy wystaw zgromadzili w Sali wystawienniczej ponad 2500 eksponatów pozyskanych od darczyńców (na samej wystawie można zobaczyć ich 1000).
Jest to jedyna w swoim rodzaju lekcja historii o Kresach Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej.

„Nie mniej ważna jak zbiory rodzinnych pamiątek i dokumentów, umieszczonych w gablotach, jest aranżacja tej wystawy, stanowiąca nie tylko oprawę, dekorację, tło dla zgromadzonych eksponatów, ale także będąca wartością samą w sobie, w aspekcie historycznym, artystycznym i symbolicznym. Zwiedzającemu, po wejściu, ona przede wszystkim i w pierwszej kolejności rzuca się w oczy. Widzimy na przykład  salonik szlachecki, potem salonik mieszczański, chłopską izbę wraz z ich wyposażeniem. Wszystko dokładnie odtworzone z dbałością o prawdę historyczną”.
„Żadną miarą nie rościmy sobie pretensji do opowiedzenia całej historii Kresów Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej” - napisano w folderze.
„Niezwykle istotnym składnikiem aranżacyjnym ekspozycji jest tor. Kolejowy tor przecinający salę wystawową. Do ścian przytwierdzone są duże fototapety, na których widnieją dwa wspaniałe dworce kolejowe, szczególnie piękny jest ten po lewej – eklektyczny dworzec we Lwowie, obok podobny do niego dworzec we Tarnopolu. Na trzeciej fotografii lokomotywa ze składem wagonów oczekuje na stacji w Łucku. Na te fotografie nałożone zostały dwa inne zdjęcia. Grupa utrudzonych ludzi, kobiet, mężczyzn i dzieci, zwrócona jest ku dworcowi lwowskiemu. Nieopodal rodzona – widzimy kobietę z małym dzieckiem na ręku – pcha, ciągnie, mocuje się z prostym wózkiem wypełnionym jakimś dobytkiem. Nagle wózek, w każdym razie bardzo podobny do tego na zdjęciu, jakby materializuje się w naszych oczach, na środku wystawy, przy torze, a fotografia zyskuje dzięki temu historycznemu rekwizytowi niejako trzeci wymiar.
Nad fototapetą biegnie litania miast: Lwów, Stanisławów, Tarnopol, Brześć, Sambor, Stryj, Równe, Borysław, Złoczów, Łuck, czyli miast, z których Polacy zostali wypędzeni, a zarazem miast, z których pochodzą darczyńcy bądź ich nieżyjący już przodkowie i ich pamiątki”.
Dyrekcja Muzeum w Brzegu zachęca wszystkich, którzy posiadają jakiekolwiek pamiątki  rzeczowe z Kresów i wyrażą chęć przekazania ich dla celów wystawy, o kontakt z brzeskim muzeum – tel. 77 41
Jednocześnie dyrekcja zaprasza na nową wystawę stałą w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu pn. „Kresy. Ocalone wspomnienia”. Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 – 17:00 (ostatnie wejście o godz. 16:00, bowiem przyjmuje się, że obejrzenie całości prezentowanych w muzeum kolekcji zajmuje minimum godzinę). Oczywiście nie trzeba wcześniej rezerwować biletów. Więcej szczegółów dotyczących zwiedzania na stronie internetowej www.zamek.brzeg.pl  do zakładki „dla zwiedzających”. Tam są aktualne ceny biletów i inne informacje ważne dla turystów.
W środy wstęp jest bezpłatny.

tekst i zdjęcia:
Eugeniusz Szewczuk

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.