Logo

Jubileusz 5 lat Stowarzyszenia

Nasze Stowarzyszenie funkcjonuje już 5 lat! Po rejestracji 14 października 2014 r. zaczęliśmy nadawać dynamikę w procedowaniu drogi do pomnika „Pamięci Ofiar nacjonalistów ukraińskich w latach 1939-47”. Idea jego postawienia była przez kilka lat dyskutowana przez wiele środowisk. Dyskusje takie również wybrzmiewały w nieformalnym organie, który umownie nazwaliśmy „Forum Wołyńskim”. To na to forum została przeniesiona idea budowy pomnika ze środowiska szczecińskiego 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, jaka pojawiła się jeszcze w latach 70. XX w. Wymienione Forum Wołyńskie skupiało różne środowiska, m.in.:

- IPN Oddział Szczecin
- ŚZŻAK Okręg Szczecin
- Towarzystwo Miłośników Lwowa
- Środowisko 27. WDPAK w Szczecinie
- Narodowe Siły Zbrojne
- Kościół Katolicki
- Civitas Christiana
- inne środowiska patriotyczne w Szczecinie.
To te środowiska utworzyły nasze Stowarzyszenie.

Głównym zadaniem, nakreślonym na zebraniu inauguracyjnym, jeszcze przed rejestracją, było właśnie wzniesienie upamiętnienia, poświęconego zbrodni ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukr. na ziemiach II RP. Członkami założycielami byli głównie członkowie rodzin, które dotknął w większym lub mniejszym stopniu syndrom nacjonalizmu ukr. Po zrealizowaniu tego podstawowego zadania - pomnik został odsłonięty 9.02.2019 r. - nastał czas na realizację zadań statutowych Stowarzyszenia, które warto tu wymienić;
- zachowanie pamięci o Kresach i kulturze kresowej
- upamiętnianie rocznic historycznych i wydarzeń związanych z Kresami oraz ludzi zasłużonych dla Kresów
- zabezpieczanie przed zniszczeniem zabytków i reliktów związanych z Kresami
- prowadzenie ciągłej edukacji społecznej, w tym głównie wśród młodzieży, pogłębiającej wiedzę o Kresach
- stworzenie archiwum, biblioteki i czytelni wydawnictw dotyczących Kresów
- prowadzenie przekazu pokoleniowego o etosie Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego
- inicjowanie i prowadzenie wielu innych form działalności, w celu popularyzacji i realizacji celów działania Stowarzyszenia.
Podane zadania to jedne z wielu nakreślonych w Statucie.

Państwo nasze nie realizuje polityki historycznej na miarę wizji i oczekiwań środowisk kresowych. Te małe ojczyzny, jakimi są środowiska kresowe w Polsce, dostrzegają jak jeszcze wiele rzeczy jest do zrobienia. Jest to zadanie głównie dla państwa, dla ukazania czym były Kresy dla narodu polskiego na przestrzeni wieków. Nie możemy odcinać się od swoich korzeni. Nie damy również pisać historii Kresów od nowa. W przestrzeni europejskiej, a nawet naszej, krajowej, istnieje wiele fałszywych ocen i teorii. Musimy bronić prawdy historycznej zgodnej z faktami, choćby była ona czasami gorzka.

18 października członkowie Stowarzyszenia, nasi sympatycy i członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa spotkali się na jubileuszowym spotkaniu. Z gości honorowych, zaproszonych na to spotkanie, udział wzięła m.in. Pani dr Lucyna Kulińska, która przyjechała z Krakowa, na spotkania z Kresowianami w Dębnie i Szczecinie. Pani Lucyna jest niekwestionowanym autorytetem w tematyce kresowej. Od ponad 20 lat, jak mówi, bada tragiczny okres stosunków między Ukraińcami, wcześniej Rusinami, a Polakami. Jej heroiczna determinacja pozwala pokazywać prawdziwe oblicze ukraińskiego nacjonalizmu, który jednak nie dotykał całego narodu ukraińskiego, a tylko jej części - co zawsze podkreśla dr Kulińska.
Głównym mottem obu spotkań było sformułowanie; „Zróbmy wszystko, aby to się już nigdy więcej nie powtórzyło”.

Decyzją Zarządu Stowarzyszenia Pani dr Lucyna Kulińska otrzymała legitymację Członka Honorowego, za wieloletnie badanie i nagłaśnianie tego tematu, poprzez różnego rodzaju publikacje, konferencje, czy właśnie takie spotkania.

Zarząd Stowarzyszenia dziękuje bardzo za obecność na naszym jubileuszu. Życzymy realizacji wszystkich planów i dużo zdrowia.

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.