Dzisiaj jest: 18 Kwiecień 2024        Imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław
III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

/ Zespół „Chawira” Z archiwum: W dniu 1 marca 2009 roku miałem zaszczyt po raz następny, ale pierwszy w tym roku, potwierdzić, iż Leopolis semper fidelis, a że we Lwowie…

Readmore..

ZMARTWYCHWSTANIE  JEZUSA CHRYSTUSA  WEDŁUG OBJAWIEŃ  BŁOGOSŁAWIONEJ  KATARZYNY EMMERICH.

ZMARTWYCHWSTANIE JEZUSA CHRYSTUSA WEDŁUG OBJAWIEŃ BŁOGOSŁAWIONEJ KATARZYNY EMMERICH.

Anna Katarzyna urodziła się 8 września 1774 r. w ubogiej rodzinie w wiosce Flamske, w diecezji Münster w Westfalii, w północno- wschodnich Niemczech. W wieku dwunastu lat zaczęła pracować jako…

Readmore..

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego  Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”  w Domostawie  w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r. W Walnym Zebraniu Członków wzięło udział 14 z 18 członków. Podczas…

Readmore..

Sytuacja Polaków na Litwie tematem  Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

Sytuacja Polaków na Litwie tematem Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

20 marca odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów.Jako pierwszy „głos z Litwy” zabrał Waldemar Tomaszewski (foto: pierwszy z lewej) przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich…

Readmore..

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie   wyklął ich naród.

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie wyklął ich naród.

/ Żołnierze niepodległościowej partyzantki antykomunistycznej. Od lewej: Henryk Wybranowski „Tarzan”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Mieczysław Małecki „Sokół” i Stanisław Pakuła „Krzewina” (czerwiec 1947) Autorstwa Unknown. Photograph from the archives of Solidarność…

Readmore..

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając  rakietom Fire Storm Shadow

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając rakietom Fire Storm Shadow

Jak wynika z nagrania rozmowy pomiędzy niemieckimi oficerami, które wyciekło, opublikowanego przez rosyjskie media, brytyjscy żołnierze „na miejscu” znajdują się na Ukrainie , pomagając siłom ukraińskim wystrzelić rakiety Storm Shadow.…

Readmore..

Mienie zabużańskie.  Prawne podstawy realizacji roszczeń

Mienie zabużańskie. Prawne podstawy realizacji roszczeń

Niniejsza książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską Krystyny Michniewicz-Wanik. Praca ta, to rezultat wieloletnich badań nad zagadnieniem rekompensat dla Zabużan, którzy utracili mienie nieruchome za obecną wschodnią granicą Polski,…

Readmore..

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

BITWA O LWÓW Dla zrozumienia stosunków panujących w mieście liczącym przed II Wojną Światową 400 tys. mieszkańców, należałoby naświetlić sytuację polityczną i gospodarczą miasta, które było poniekąd stolicą dużej połaci…

Readmore..

Gmina Białokrynica  -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Gmina Białokrynica -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Opracował Andrzej Łukawski. Pisownia oryginalna Przyjeżdżamy do Białokrynicy, jednej z nąjlepiej zagospodarowanych gmin, o późnej godzinie, w urzędzie jednak wre robota, jak w zwykłych godzinach urzędowych. Natrafiliśmy na gorący moment…

Readmore..

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Wielkanoc to najważniejsze i jedno z najbardziej rodzinnych świąt w polskiej kulturze. Jakie tradycje wielkanocne zachowały się na Kresach?Na Kresach na tydzień przed Palmową Niedzielą gospodynie nie piekły chleba, dopiero…

Readmore..

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

/ Były żołnierz dywizji SS-Galizien Jarosław Hunka oklaskiwany w parlamencie Kanady podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego. Foto: YouTube / Global News Ciekawe wiadomości nadeszły z Kanady 9 marca 2024. W serwisie…

Readmore..

Krwawe Święta Wielkanocne  na Kresach

Krwawe Święta Wielkanocne na Kresach

Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijańskim upamiętniającym zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poprzedzający ją tydzień nazywany jest Wielkim Tygodniem. Ostatnie trzy doby tego tygodnia zwane są Triduum Paschalne. Istotą Triduum Paschalnego (z łac.…

Readmore..

Jubileusz 5 lat Stowarzyszenia

Nasze Stowarzyszenie funkcjonuje już 5 lat! Po rejestracji 14 października 2014 r. zaczęliśmy nadawać dynamikę w procedowaniu drogi do pomnika „Pamięci Ofiar nacjonalistów ukraińskich w latach 1939-47”. Idea jego postawienia była przez kilka lat dyskutowana przez wiele środowisk. Dyskusje takie również wybrzmiewały w nieformalnym organie, który umownie nazwaliśmy „Forum Wołyńskim”. To na to forum została przeniesiona idea budowy pomnika ze środowiska szczecińskiego 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, jaka pojawiła się jeszcze w latach 70. XX w. Wymienione Forum Wołyńskie skupiało różne środowiska, m.in.:

- IPN Oddział Szczecin
- ŚZŻAK Okręg Szczecin
- Towarzystwo Miłośników Lwowa
- Środowisko 27. WDPAK w Szczecinie
- Narodowe Siły Zbrojne
- Kościół Katolicki
- Civitas Christiana
- inne środowiska patriotyczne w Szczecinie.
To te środowiska utworzyły nasze Stowarzyszenie.

Głównym zadaniem, nakreślonym na zebraniu inauguracyjnym, jeszcze przed rejestracją, było właśnie wzniesienie upamiętnienia, poświęconego zbrodni ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukr. na ziemiach II RP. Członkami założycielami byli głównie członkowie rodzin, które dotknął w większym lub mniejszym stopniu syndrom nacjonalizmu ukr. Po zrealizowaniu tego podstawowego zadania - pomnik został odsłonięty 9.02.2019 r. - nastał czas na realizację zadań statutowych Stowarzyszenia, które warto tu wymienić;
- zachowanie pamięci o Kresach i kulturze kresowej
- upamiętnianie rocznic historycznych i wydarzeń związanych z Kresami oraz ludzi zasłużonych dla Kresów
- zabezpieczanie przed zniszczeniem zabytków i reliktów związanych z Kresami
- prowadzenie ciągłej edukacji społecznej, w tym głównie wśród młodzieży, pogłębiającej wiedzę o Kresach
- stworzenie archiwum, biblioteki i czytelni wydawnictw dotyczących Kresów
- prowadzenie przekazu pokoleniowego o etosie Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego
- inicjowanie i prowadzenie wielu innych form działalności, w celu popularyzacji i realizacji celów działania Stowarzyszenia.
Podane zadania to jedne z wielu nakreślonych w Statucie.

Państwo nasze nie realizuje polityki historycznej na miarę wizji i oczekiwań środowisk kresowych. Te małe ojczyzny, jakimi są środowiska kresowe w Polsce, dostrzegają jak jeszcze wiele rzeczy jest do zrobienia. Jest to zadanie głównie dla państwa, dla ukazania czym były Kresy dla narodu polskiego na przestrzeni wieków. Nie możemy odcinać się od swoich korzeni. Nie damy również pisać historii Kresów od nowa. W przestrzeni europejskiej, a nawet naszej, krajowej, istnieje wiele fałszywych ocen i teorii. Musimy bronić prawdy historycznej zgodnej z faktami, choćby była ona czasami gorzka.

18 października członkowie Stowarzyszenia, nasi sympatycy i członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa spotkali się na jubileuszowym spotkaniu. Z gości honorowych, zaproszonych na to spotkanie, udział wzięła m.in. Pani dr Lucyna Kulińska, która przyjechała z Krakowa, na spotkania z Kresowianami w Dębnie i Szczecinie. Pani Lucyna jest niekwestionowanym autorytetem w tematyce kresowej. Od ponad 20 lat, jak mówi, bada tragiczny okres stosunków między Ukraińcami, wcześniej Rusinami, a Polakami. Jej heroiczna determinacja pozwala pokazywać prawdziwe oblicze ukraińskiego nacjonalizmu, który jednak nie dotykał całego narodu ukraińskiego, a tylko jej części - co zawsze podkreśla dr Kulińska.
Głównym mottem obu spotkań było sformułowanie; „Zróbmy wszystko, aby to się już nigdy więcej nie powtórzyło”.

Decyzją Zarządu Stowarzyszenia Pani dr Lucyna Kulińska otrzymała legitymację Członka Honorowego, za wieloletnie badanie i nagłaśnianie tego tematu, poprzez różnego rodzaju publikacje, konferencje, czy właśnie takie spotkania.

Zarząd Stowarzyszenia dziękuje bardzo za obecność na naszym jubileuszu. Życzymy realizacji wszystkich planów i dużo zdrowia.