Logo

Pielgrzymka w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości na Kresach.

W piątek 13 września 2019r. członkowie Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu  im. Ks. Bronisława Mireckiego i Klubu Inteligencji Katolickiej w Przemyślu  wraz z sympatykami z Warszawy, Częstochowy Rzeszowa i innych miast      wyruszyli  na pielgrzymką na Kresy.  Duchowym przewodnikiem pielgrzymki był kapelan ks. prałat Stanisław Czenczek oraz ks. Mieczysław Faruń -przemyski salezjanin- i ks. Stanisław Chrapek z Cierpisza k/Łańcuta.  Była to wyjątkowa pielgrzymka pamięci o polskich żołnierzach, w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, których  walka o  niepodległość na Kresach zakończyła się w 1919 roku.   W tym dniu zwiedziliśmy Halicz, Stary Halicz /Kryłos/ i Stanisławów,
a wieczorem uczestniczyliśmy we Mszy św. koncelebrowanej przez naszych księży w intencji pielgrzymki, w polskim kościele pw. Chrystusa Króla w Stanisławowie. 

W sobotę  spod hotelu „Nadija”  wybudowanym w czasach władzy radzieckiej na miejscowym cmentarzu, udaliśmy się wynajętym  autobusem do Klasztoru w Bołszowcach,  skąd kolumna autobusów z pielgrzymami,  była pilotowana po bezdrożach przez miejscową policję do miejscowości Dytiatyn, gdzie uczestniczyliśmy w uroczystości państwowej w miejscu bitwy Polaków z wojskami bolszewickimi. Tu w heroicznych walkach z bolszewikami, poległo 97 polskich żołnierzy. Gdy zabrakło amunicji Polacy walczyli do końca na bagnety.

Z pośród poległych żołnierzy udało się ustalić 59 nazwisk, które widnieją na tablicach panteonu czci i chwały, zbudowanego w 2015r. w miejscu dawnej kaplicy.   W 1991 roku  na tablicach Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, przywrócona została nazwa Dytiatyn, jako jedno z miejsc  najważniejszych polskich bitew. W pamięci Polaków pozostała ona jako drugie po Zadwórzu „Polskie Termopile”. Uroczystość w Dytiatynie rozpoczęto Mszą św. w intencji poległych żołnierzy w 99 rocznicę Ich bohaterskiej śmierci oraz  w intencji pokoju na Ukrainie.  Mszy św. przewodniczył i wygłosił kazanie ks. biskup Marian Buczek, były ordynariusz diecezji charkowsko – zaporoskiej, z udziałem kilkunastu księży z Polski  i Ukrainy, w tym także księży przemyskiej pielgrzymki.   

W homilii biskup przypomniał historię walk odrodzonej Rzeczypospolitej  w zwycięskiej Bitwie Warszawskiej  z bezbożnymi wojskami bolszewickimi, w tym  także, miesiąc później w Dytiatynie.  Wspomniał też o wojnie na wschodniej Ukrainie, która  trwa  już 4 lata, a świat zapomniał o tej wojnie i nic nie robi by ją powstrzymać. We Mszy św. i uroczystości uczestniczyli  Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska, kierownik Konsulatu Katarzyna Sołek, przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego  z Panią dyr. Krystyną Sołańską, żołnierze z 10. Brygady Kawalerii Pancernej  im. gen. Stanisława Maczka ze Świętoszowej, ”Strzelcy” ze Lwowa i Gliwic, członkowie Organizacji Polskich  ze Lwowa i Stanisławowa, członkowie Klubu Gazety Polskiej z Gliwic, mieszkańcy Dytiatyna i okolic,  oraz 45 osobowa grupa pielgrzymów z  flagami biało- czerwonymi i  niebieską flagą  z herbem Przemyśla, reprezentująca  Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu im. Ks. Bronisława Mireckiego.  Na zakończenie uroczystości  delegacje złożyły na pomniku kwiaty  i  zapalone znicze pamięci. Uroczystość uświetniła patriotycznym występem, młodzież z Polskiej Szkoły im. Karoliny Lanckorońskiej z Nowego Rozdołu.   Organizatorami  uroczystości  byli o. Andrzej Wanat – proboszcz Klasztoru w Bołszowcach,  
o. Bronisław Staworowski – ekonom prowincji,  Wiesława Holiki Szymon Hatłas.
    
Po uroczystościach w tym dniu, zwiedziliśmy Klasztor w Bołszowcach, kościół w Krynicy, przedwojennym  Korościatynie, gdzie w niedzielę 28.lutego 1944r. ukraińscy nacjonaliści z OUN-UPA  zamordowali Polaków.  W Buczaczu zobaczyliśmy piękny ratusz, Klasztorny Kościół  Podwyższenia Krzyża -dzisiaj cerkiew, a także kościół farny Wniebowstąpienia Bogurodzicy,  zwrócony po okresie władzy radzieckiej w 1991r., w którym przy restauracji zabytku i odbudowie parafii pracował śp. ks. prałat Ludwik Rutyna.
Kolejną noc spędziliśmy w  gościnnym Klasztorze Sióstr Niepokalanek w Jazłowcu, gdzie od 1997 roku po powrocie,  siostry  rozwijają dzieło Matki Marceliny Darowskiej (1827-1911), założycielki Zgromadzenia Sióstr Niepokalanek. Dzisiaj w kaplicy klasztornej króluje od 2002roku kopia figury Matki Bożej Jazłowieckiej, słynąca licznymi łaskami i cudami.   Oryginał figury Matki Bożej Jazłowieckiej  od 1946r. znajduje się w Klasztorze Sióstr Niepokalanek w Szymanowie pod Warszawą.

W kolejnych dniach  naszej pielgrzymki odwiedziliśmy kościoły m. in. w Czortkowie, Złoczowie, Trembowli, Mikulińcach, Busku i Żółkwi,  w tym również te zamienione dzisiaj na cerkwie, jak w Tarnopolu.  Zapaliliśmy znicze na polskich grobach: na zabytkowym polskim cmentarzu w Mikulińcach, przy Panteonie „Orląt Złoczowskich” i 600  zamordowanych w czerwcu 1941 roku  przez NKWD w Złoczowie,  żołnierskich mogiłach z 1920r. w Busku, Cmentarzu Obrońców Lwowa i Łyczakowskim.    Zwiedzaliśmy również zamki i pałace (w większości w ruinach) w Haliczu, Jazłowcu, Czortkowie, Tarnopolu, Złoczowie, Mikulińcach, Trembowli,  Podhorcach, Olesku i Żółkwi, ślady naszej kultury i dziedzictwa narodowego. W piątym dniu pielgrzymki, 17 września 2019r,  w 80 rocznicę agresji  sowieckiej na Polskę uczestniczyliśmy  we Mszy św. w Kaplicy Cmentarza  Obrońców Lwowa,  w intencji  poległych w obronie Ojczyzny, a także za spoczywających na cmentarzu Łyczakowskim. Po Mszy św. udaliśmy się do grobu śp. Eugeniusza Cydzika i Jego małżonki Czesławy – Kustoszy Pamięci Narodowej,  by pomodlić się w Ich intencji,  w 7 rocznicę  śmierci Pana Eugeniusza dzięki,  któremu  powstało Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu im. ks. Bronisława Mireckiego.  Serdecznie dziękuję wszystkim pielgrzymom, a  szczególnie tym  z odległych miejscowości od Przemyśla. Dziękuję bardzo serdecznie księżom, duchowym przewodnikom ks. prałatowi Stanisławowi Czenczkowi, ks. Mieczysławowi Faruniowi  i ks. Stanisławowi Chrapkowi, dzięki, którym pielgrzymka miała wyjątkowy, katolicki i patriotyczny charakter.
    `
Z kresowym pozdrowieniem, Stanisław Szarzyński, prezes Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu, organizator pielgrzymki

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.