Dzisiaj jest: 19 Kwiecień 2024        Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Deprecated: Required parameter $module follows optional parameter $dimensions in /home/bartexpo/public_html/ksiBTX/libraries/xef/utility.php on line 223
III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

/ Zespół „Chawira” Z archiwum: W dniu 1 marca 2009 roku miałem zaszczyt po raz następny, ale pierwszy w tym roku, potwierdzić, iż Leopolis semper fidelis, a że we Lwowie…

Readmore..

ZMARTWYCHWSTANIE  JEZUSA CHRYSTUSA  WEDŁUG OBJAWIEŃ  BŁOGOSŁAWIONEJ  KATARZYNY EMMERICH.

ZMARTWYCHWSTANIE JEZUSA CHRYSTUSA WEDŁUG OBJAWIEŃ BŁOGOSŁAWIONEJ KATARZYNY EMMERICH.

Anna Katarzyna urodziła się 8 września 1774 r. w ubogiej rodzinie w wiosce Flamske, w diecezji Münster w Westfalii, w północno- wschodnich Niemczech. W wieku dwunastu lat zaczęła pracować jako…

Readmore..

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego  Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”  w Domostawie  w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r. W Walnym Zebraniu Członków wzięło udział 14 z 18 członków. Podczas…

Readmore..

Sytuacja Polaków na Litwie tematem  Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

Sytuacja Polaków na Litwie tematem Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

20 marca odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów.Jako pierwszy „głos z Litwy” zabrał Waldemar Tomaszewski (foto: pierwszy z lewej) przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich…

Readmore..

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie   wyklął ich naród.

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie wyklął ich naród.

/ Żołnierze niepodległościowej partyzantki antykomunistycznej. Od lewej: Henryk Wybranowski „Tarzan”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Mieczysław Małecki „Sokół” i Stanisław Pakuła „Krzewina” (czerwiec 1947) Autorstwa Unknown. Photograph from the archives of Solidarność…

Readmore..

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając  rakietom Fire Storm Shadow

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając rakietom Fire Storm Shadow

Jak wynika z nagrania rozmowy pomiędzy niemieckimi oficerami, które wyciekło, opublikowanego przez rosyjskie media, brytyjscy żołnierze „na miejscu” znajdują się na Ukrainie , pomagając siłom ukraińskim wystrzelić rakiety Storm Shadow.…

Readmore..

Mienie zabużańskie.  Prawne podstawy realizacji roszczeń

Mienie zabużańskie. Prawne podstawy realizacji roszczeń

Niniejsza książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską Krystyny Michniewicz-Wanik. Praca ta, to rezultat wieloletnich badań nad zagadnieniem rekompensat dla Zabużan, którzy utracili mienie nieruchome za obecną wschodnią granicą Polski,…

Readmore..

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

BITWA O LWÓW Dla zrozumienia stosunków panujących w mieście liczącym przed II Wojną Światową 400 tys. mieszkańców, należałoby naświetlić sytuację polityczną i gospodarczą miasta, które było poniekąd stolicą dużej połaci…

Readmore..

Gmina Białokrynica  -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Gmina Białokrynica -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Opracował Andrzej Łukawski. Pisownia oryginalna Przyjeżdżamy do Białokrynicy, jednej z nąjlepiej zagospodarowanych gmin, o późnej godzinie, w urzędzie jednak wre robota, jak w zwykłych godzinach urzędowych. Natrafiliśmy na gorący moment…

Readmore..

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Wielkanoc to najważniejsze i jedno z najbardziej rodzinnych świąt w polskiej kulturze. Jakie tradycje wielkanocne zachowały się na Kresach?Na Kresach na tydzień przed Palmową Niedzielą gospodynie nie piekły chleba, dopiero…

Readmore..

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

/ Były żołnierz dywizji SS-Galizien Jarosław Hunka oklaskiwany w parlamencie Kanady podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego. Foto: YouTube / Global News Ciekawe wiadomości nadeszły z Kanady 9 marca 2024. W serwisie…

Readmore..

Krwawe Święta Wielkanocne  na Kresach

Krwawe Święta Wielkanocne na Kresach

Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijańskim upamiętniającym zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poprzedzający ją tydzień nazywany jest Wielkim Tygodniem. Ostatnie trzy doby tego tygodnia zwane są Triduum Paschalne. Istotą Triduum Paschalnego (z łac.…

Readmore..

Pielgrzymka w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości na Kresach.

W piątek 13 września 2019r. członkowie Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu  im. Ks. Bronisława Mireckiego i Klubu Inteligencji Katolickiej w Przemyślu  wraz z sympatykami z Warszawy, Częstochowy Rzeszowa i innych miast      wyruszyli  na pielgrzymką na Kresy.  Duchowym przewodnikiem pielgrzymki był kapelan ks. prałat Stanisław Czenczek oraz ks. Mieczysław Faruń -przemyski salezjanin- i ks. Stanisław Chrapek z Cierpisza k/Łańcuta.  Była to wyjątkowa pielgrzymka pamięci o polskich żołnierzach, w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, których  walka o  niepodległość na Kresach zakończyła się w 1919 roku.   W tym dniu zwiedziliśmy Halicz, Stary Halicz /Kryłos/ i Stanisławów,
a wieczorem uczestniczyliśmy we Mszy św. koncelebrowanej przez naszych księży w intencji pielgrzymki, w polskim kościele pw. Chrystusa Króla w Stanisławowie. 

W sobotę  spod hotelu „Nadija”  wybudowanym w czasach władzy radzieckiej na miejscowym cmentarzu, udaliśmy się wynajętym  autobusem do Klasztoru w Bołszowcach,  skąd kolumna autobusów z pielgrzymami,  była pilotowana po bezdrożach przez miejscową policję do miejscowości Dytiatyn, gdzie uczestniczyliśmy w uroczystości państwowej w miejscu bitwy Polaków z wojskami bolszewickimi. Tu w heroicznych walkach z bolszewikami, poległo 97 polskich żołnierzy. Gdy zabrakło amunicji Polacy walczyli do końca na bagnety.

Z pośród poległych żołnierzy udało się ustalić 59 nazwisk, które widnieją na tablicach panteonu czci i chwały, zbudowanego w 2015r. w miejscu dawnej kaplicy.   W 1991 roku  na tablicach Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, przywrócona została nazwa Dytiatyn, jako jedno z miejsc  najważniejszych polskich bitew. W pamięci Polaków pozostała ona jako drugie po Zadwórzu „Polskie Termopile”. Uroczystość w Dytiatynie rozpoczęto Mszą św. w intencji poległych żołnierzy w 99 rocznicę Ich bohaterskiej śmierci oraz  w intencji pokoju na Ukrainie.  Mszy św. przewodniczył i wygłosił kazanie ks. biskup Marian Buczek, były ordynariusz diecezji charkowsko – zaporoskiej, z udziałem kilkunastu księży z Polski  i Ukrainy, w tym także księży przemyskiej pielgrzymki.   

W homilii biskup przypomniał historię walk odrodzonej Rzeczypospolitej  w zwycięskiej Bitwie Warszawskiej  z bezbożnymi wojskami bolszewickimi, w tym  także, miesiąc później w Dytiatynie.  Wspomniał też o wojnie na wschodniej Ukrainie, która  trwa  już 4 lata, a świat zapomniał o tej wojnie i nic nie robi by ją powstrzymać. We Mszy św. i uroczystości uczestniczyli  Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska, kierownik Konsulatu Katarzyna Sołek, przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego  z Panią dyr. Krystyną Sołańską, żołnierze z 10. Brygady Kawalerii Pancernej  im. gen. Stanisława Maczka ze Świętoszowej, ”Strzelcy” ze Lwowa i Gliwic, członkowie Organizacji Polskich  ze Lwowa i Stanisławowa, członkowie Klubu Gazety Polskiej z Gliwic, mieszkańcy Dytiatyna i okolic,  oraz 45 osobowa grupa pielgrzymów z  flagami biało- czerwonymi i  niebieską flagą  z herbem Przemyśla, reprezentująca  Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu im. Ks. Bronisława Mireckiego.  Na zakończenie uroczystości  delegacje złożyły na pomniku kwiaty  i  zapalone znicze pamięci. Uroczystość uświetniła patriotycznym występem, młodzież z Polskiej Szkoły im. Karoliny Lanckorońskiej z Nowego Rozdołu.   Organizatorami  uroczystości  byli o. Andrzej Wanat – proboszcz Klasztoru w Bołszowcach,  
o. Bronisław Staworowski – ekonom prowincji,  Wiesława Holiki Szymon Hatłas.
    
Po uroczystościach w tym dniu, zwiedziliśmy Klasztor w Bołszowcach, kościół w Krynicy, przedwojennym  Korościatynie, gdzie w niedzielę 28.lutego 1944r. ukraińscy nacjonaliści z OUN-UPA  zamordowali Polaków.  W Buczaczu zobaczyliśmy piękny ratusz, Klasztorny Kościół  Podwyższenia Krzyża -dzisiaj cerkiew, a także kościół farny Wniebowstąpienia Bogurodzicy,  zwrócony po okresie władzy radzieckiej w 1991r., w którym przy restauracji zabytku i odbudowie parafii pracował śp. ks. prałat Ludwik Rutyna.
Kolejną noc spędziliśmy w  gościnnym Klasztorze Sióstr Niepokalanek w Jazłowcu, gdzie od 1997 roku po powrocie,  siostry  rozwijają dzieło Matki Marceliny Darowskiej (1827-1911), założycielki Zgromadzenia Sióstr Niepokalanek. Dzisiaj w kaplicy klasztornej króluje od 2002roku kopia figury Matki Bożej Jazłowieckiej, słynąca licznymi łaskami i cudami.   Oryginał figury Matki Bożej Jazłowieckiej  od 1946r. znajduje się w Klasztorze Sióstr Niepokalanek w Szymanowie pod Warszawą.

W kolejnych dniach  naszej pielgrzymki odwiedziliśmy kościoły m. in. w Czortkowie, Złoczowie, Trembowli, Mikulińcach, Busku i Żółkwi,  w tym również te zamienione dzisiaj na cerkwie, jak w Tarnopolu.  Zapaliliśmy znicze na polskich grobach: na zabytkowym polskim cmentarzu w Mikulińcach, przy Panteonie „Orląt Złoczowskich” i 600  zamordowanych w czerwcu 1941 roku  przez NKWD w Złoczowie,  żołnierskich mogiłach z 1920r. w Busku, Cmentarzu Obrońców Lwowa i Łyczakowskim.    Zwiedzaliśmy również zamki i pałace (w większości w ruinach) w Haliczu, Jazłowcu, Czortkowie, Tarnopolu, Złoczowie, Mikulińcach, Trembowli,  Podhorcach, Olesku i Żółkwi, ślady naszej kultury i dziedzictwa narodowego. W piątym dniu pielgrzymki, 17 września 2019r,  w 80 rocznicę agresji  sowieckiej na Polskę uczestniczyliśmy  we Mszy św. w Kaplicy Cmentarza  Obrońców Lwowa,  w intencji  poległych w obronie Ojczyzny, a także za spoczywających na cmentarzu Łyczakowskim. Po Mszy św. udaliśmy się do grobu śp. Eugeniusza Cydzika i Jego małżonki Czesławy – Kustoszy Pamięci Narodowej,  by pomodlić się w Ich intencji,  w 7 rocznicę  śmierci Pana Eugeniusza dzięki,  któremu  powstało Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu im. ks. Bronisława Mireckiego.  Serdecznie dziękuję wszystkim pielgrzymom, a  szczególnie tym  z odległych miejscowości od Przemyśla. Dziękuję bardzo serdecznie księżom, duchowym przewodnikom ks. prałatowi Stanisławowi Czenczkowi, ks. Mieczysławowi Faruniowi  i ks. Stanisławowi Chrapkowi, dzięki, którym pielgrzymka miała wyjątkowy, katolicki i patriotyczny charakter.
    `
Z kresowym pozdrowieniem, Stanisław Szarzyński, prezes Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu, organizator pielgrzymki