Logo

W 73 rocznicę ukazała się księga pamięci żołnierzy 27 WDP AK.

Składy osobowe pododdziałów 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK według tzw. „List Dolińskiego”

Znajomość z Kazimierzem Dolińskim „Szerszeniem” i wspólne zaufanie związane jest z Janówką - miejscem urodzenia p. Kazimierza i mego taty oraz wspólnej działalności z bratem taty (Marianem) w samoobronie Janówki.
W wyniku wielu rozmów telefonicznych przeprowadzanych w latach 2009-2012 wspólnie zdecydowaliśmy aby uratować rękopisy spisów osobowych 27 WDP AK przepisując je w wersji elektronicznej. Decydującym faktem była tragiczna śmierć w katastrofie smoleńskiej Sekretarza Generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika, który wcześniej obiecał wydanie książkowe tzw. Listy Dolińskiego. W okresie od kwietnia 2012 r. otrzymywałem z Koszalina od p. Kazimierza, wykonane w rękopisie (niejednokrotnie niezbyt czytelne), wykazy osobowe poszczególnych pododdziałów 27 WDP AK.

Starałem się nie zmieniać lub dopisywać innych nazwisk, chcąc utrwalić dla potomnych materiał zbierany przez kilkadziesiąt lat przez byłego żołnierza Dywizji „Szerszenia” Kazimierza Dolińskiego (ciężko chorego na raka i dializowanego). Materiał ten od kilku lat był znany pod nazwą „Listy Dolińskiego”.
Większość naniesionych zmian wynikała z błędów stylistycznych. Jedynym odstępstwem był wykaz łączności dywizyjnej, gdzie lista została powiększona prawie o połowę. Dopisa¬ne tam nazwiska pochodzą z książki Eugeniusza Rachwalskiego „Była taka broń”. Przepisywanie wykazów zakończyłem w maju 2013 r. a w lipcu 2013 r. otrzymałem od p. Kazimierza uzupełnienia do składów poszczególnych pododdziałów i składy osobowe służb zgrupowania „Osnowy” i „Gromady” oraz wykaz pn. „ Wołyńskie dziewczyny w walce o niepodległość Polski 1939-1947 r.”
Od kilku lat zaczęły spływać do mnie nowe nazwiska byłych żołnierzy Dywizji. Po weryfikacji zgodności z posiadanymi wykazami i wspomnieniami żołnierzy wpisywałem do wykazów.
W czerwcu 2015 otrzymałem wspomnienia byłego żołnierza Kompanii przepraw z pra¬wie pełnym wykazem składu osobowego. Po opracowaniu został on umieszczony w wykazach.
Dodatkowymi pozycjami są pn. „Żołnierze 27 WDP AK w działalności niepodległościowej” i „Lista poległych”, do których wyboru dokonałem z poszczególnych pododdziałów. W wyniku konsultacji z Antonim Mariańskim i Bogusławem Szarwiło dokonałem korekty w niektórych wykazach żołnierzy z poszczególnych oddziałów; oraz poprawiłem składy osobowe dowództw wg sugestii prof. Władysława Filara.
Jestem świadom, że Lista Dolińskiego zawiera pewnikiem wiele błędów i przekłamań spowodowanych wieloma czynnikami. Ale aby rozmawiać, poprawiać błędy i prostować fakty trzeba mieć coś napisanego i wydrukowanego, co może być początkiem dyskusji. Mam nadzieję, że ten zgromadzony materiał będzie bodźcem do głębszego, naukowego spojrzenia na 27 WDP AK aby (w miarę możliwości) poprawić i uzupełnić imienne wykazy imienne wykazy 4302 żołnierzy, aby uchronić je i pozostawić spisane dla potomnych.

Syców, 25 styczeń 2016 r. Edmund Goś

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.