Dzisiaj jest: 29 Marzec 2024        Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Deprecated: Required parameter $module follows optional parameter $dimensions in /home/bartexpo/public_html/ksiBTX/libraries/xef/utility.php on line 223
Moje Kresy – Anna  Muszczyńska cz.8 -ostatnia

Moje Kresy – Anna Muszczyńska cz.8 -ostatnia

W kilka dni później w niedzielę 20 lutego 1944 roku do Firlejowa zjechała liczna grupa niemieckiego wojska w granatowych mundurach, podjechali pod ukraińską cerkiew Zesłania Ducha Świętego. Wyprowadzili ludzi pod…

Readmore..

Wstyd mi za postawy moich ziomków, którzy powinni być sumieniem  narodu ukraińskiego.

Wstyd mi za postawy moich ziomków, którzy powinni być sumieniem narodu ukraińskiego.

/Elementarz "Bandera i ja" również tłumaczony na jęz. polski Miało być inaczej , jak zapowiadali Hołownia i Tusk, a jest jeszcze gorzej. W programie nauczania historii przygotowanym obecnie przez MEN,…

Readmore..

Plakaty upamiętniające ofiary ukraińskiego  ludobójstwa

Plakaty upamiętniające ofiary ukraińskiego ludobójstwa

Fundacja Wołyń Pamiętamy po raz kolejny przed 11 lipca w 2024 roku organizuje akcję wyklejania miejscowości plakatami upamiętniającymi Ofiary ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1947.W…

Readmore..

ALEKSANDER SZUMAŃSKI  POLSKI POETA ZE LWOWA

ALEKSANDER SZUMAŃSKI POLSKI POETA ZE LWOWA

Autorzy Zbigniew Ringer,Jacek Trznadel, Bożena Rafalska "Lwowskie Spotkiania","Kurier Codzienny", Chicago, 'Radio Pomost" Arizona, "Wiadomości Polnijne" Johannesburg. WIERSZE PATRIOTYCZNE, MIŁOSNE, SATYRYCZNE, RELIGIJNE, , REFLEKSYJNE, BALLADY, TEKSTY PIOSENEK, STROFY O TEMATYCE LWOWSKIEJ…

Readmore..

Antypolska manifestacja w Lublinie – czytanie poezji  Tarasa Szewczenki

Antypolska manifestacja w Lublinie – czytanie poezji Tarasa Szewczenki

/ Członek Zarządu Fundacji Niepodległości Jan Fedirko Prezes Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie dr. Grzegorz Kuprianowicz oraz Andrij Saweneć sekretarz TU w dniu 9 marca 2024 r po raz kolejny zorganizowali…

Readmore..

Zmarł prof. Andrzej Lisowski urodzony w Lacku Wysokim na Grodzieńszczyźnie, żołnierz Armii Krajowej Okręgu Nowogródek.

Zmarł prof. Andrzej Lisowski urodzony w Lacku Wysokim na Grodzieńszczyźnie, żołnierz Armii Krajowej Okręgu Nowogródek.

/ Profesor Andrzej Lisowski, zdjęcie ze zbiorów syna Andrzeja Lisowskiego" Zmarł prof. Andrzej Lisowski urodzony w Lacku Wysokim na Grodzieńszczyźnie, żołnierz Armii Krajowej Okręgu Nowogródek, wybitny znawca górnictwa, wielki patriota.…

Readmore..

„Zbrodnia (wołyńska)  nie obciąża państwa  ukraińskiego!    Skandaliczna wypowiedź Kowala:”

„Zbrodnia (wołyńska) nie obciąża państwa ukraińskiego! Skandaliczna wypowiedź Kowala:”

Paweł Kowal, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych w rozmowie z Interią powiedział, że: „zbrodnia (wołyńska) nie obciąża państwa ukraińskiego” i „państwo ukraińskie nie ma za wiele z rzezią wołyńską, bo…

Readmore..

MOJE ŻYCIE NIELEGALNE

MOJE ŻYCIE NIELEGALNE

Tytuł książki: "Moje życie nielegalne": Autor recenzji: Mirosław Szyłak-Szydłowski (2008-03-07) O księdzu Tadeuszu Isakowiczu-Zaleskim było ostatnimi czasy bardzo głośno ze względu na lustracyjne piekiełko, które zgotowali nam rządzący. Kuria bardzo…

Readmore..

Wierząc naiwnie, że pojednanie między narodami da się  zbudować na kłamstwie  i przemilczeniu

Wierząc naiwnie, że pojednanie między narodami da się zbudować na kłamstwie i przemilczeniu

Posłowie PiS zapowiadają wniosek o odwołanie Pawła Kowala z funkcji szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych w związku z wypowiedzią nt. rzezi wołyńskiej –informuje dziennikarz Dorzeczy. Dlaczego tak późno. Paweł Kowal…

Readmore..

Pod wieżami Włodzimierza.  Ukraińcy 1943 – 1944

Pod wieżami Włodzimierza. Ukraińcy 1943 – 1944

Praca literacka i fotograficzna przy książce trwała kilka lat. Fotografie ze zbiorów bohaterów świadectw i ich rodzin pochodzą z całego XX wieku. Fotografie współczesne to efekt ponad czterdziestu podróży Autora…

Readmore..

230. rocznica Insurekcji  (powstania) kościuszkowskiego.

230. rocznica Insurekcji (powstania) kościuszkowskiego.

/ Autorstwa Franciszek Smuglewicz - www.mnp.art.pl, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=297290 Tadeusz Kościuszko, najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej, generał lejtnant wojska Rzeczypospolitej Obojga Narodów, generał major komenderujący w…

Readmore..

Setki tysięcy rodzin polskich wywożonych w czterech masowych deportacjach:  10 lutego, 13 kwietnia i 20 czerwca 1940 roku  oraz 21 czerwca 1941 roku na syberyjska tajgę i stepy Kazachstanu

Setki tysięcy rodzin polskich wywożonych w czterech masowych deportacjach: 10 lutego, 13 kwietnia i 20 czerwca 1940 roku oraz 21 czerwca 1941 roku na syberyjska tajgę i stepy Kazachstanu

W XVII wieku Andrzej Potocki, hetman polny koronny, rozbudował miasto Stanisławów i założył Akademię. Było to jak na owe czasy coś tak niezwykłego, że przejeżdżający przez Stanisławów w 1772 roku…

Readmore..

W 73 rocznicę ukazała się księga pamięci żołnierzy 27 WDP AK.

Składy osobowe pododdziałów 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK według tzw. „List Dolińskiego”

Znajomość z Kazimierzem Dolińskim „Szerszeniem” i wspólne zaufanie związane jest z Janówką - miejscem urodzenia p. Kazimierza i mego taty oraz wspólnej działalności z bratem taty (Marianem) w samoobronie Janówki.
W wyniku wielu rozmów telefonicznych przeprowadzanych w latach 2009-2012 wspólnie zdecydowaliśmy aby uratować rękopisy spisów osobowych 27 WDP AK przepisując je w wersji elektronicznej. Decydującym faktem była tragiczna śmierć w katastrofie smoleńskiej Sekretarza Generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika, który wcześniej obiecał wydanie książkowe tzw. Listy Dolińskiego. W okresie od kwietnia 2012 r. otrzymywałem z Koszalina od p. Kazimierza, wykonane w rękopisie (niejednokrotnie niezbyt czytelne), wykazy osobowe poszczególnych pododdziałów 27 WDP AK.

Starałem się nie zmieniać lub dopisywać innych nazwisk, chcąc utrwalić dla potomnych materiał zbierany przez kilkadziesiąt lat przez byłego żołnierza Dywizji „Szerszenia” Kazimierza Dolińskiego (ciężko chorego na raka i dializowanego). Materiał ten od kilku lat był znany pod nazwą „Listy Dolińskiego”.
Większość naniesionych zmian wynikała z błędów stylistycznych. Jedynym odstępstwem był wykaz łączności dywizyjnej, gdzie lista została powiększona prawie o połowę. Dopisa¬ne tam nazwiska pochodzą z książki Eugeniusza Rachwalskiego „Była taka broń”. Przepisywanie wykazów zakończyłem w maju 2013 r. a w lipcu 2013 r. otrzymałem od p. Kazimierza uzupełnienia do składów poszczególnych pododdziałów i składy osobowe służb zgrupowania „Osnowy” i „Gromady” oraz wykaz pn. „ Wołyńskie dziewczyny w walce o niepodległość Polski 1939-1947 r.”
Od kilku lat zaczęły spływać do mnie nowe nazwiska byłych żołnierzy Dywizji. Po weryfikacji zgodności z posiadanymi wykazami i wspomnieniami żołnierzy wpisywałem do wykazów.
W czerwcu 2015 otrzymałem wspomnienia byłego żołnierza Kompanii przepraw z pra¬wie pełnym wykazem składu osobowego. Po opracowaniu został on umieszczony w wykazach.
Dodatkowymi pozycjami są pn. „Żołnierze 27 WDP AK w działalności niepodległościowej” i „Lista poległych”, do których wyboru dokonałem z poszczególnych pododdziałów. W wyniku konsultacji z Antonim Mariańskim i Bogusławem Szarwiło dokonałem korekty w niektórych wykazach żołnierzy z poszczególnych oddziałów; oraz poprawiłem składy osobowe dowództw wg sugestii prof. Władysława Filara.
Jestem świadom, że Lista Dolińskiego zawiera pewnikiem wiele błędów i przekłamań spowodowanych wieloma czynnikami. Ale aby rozmawiać, poprawiać błędy i prostować fakty trzeba mieć coś napisanego i wydrukowanego, co może być początkiem dyskusji. Mam nadzieję, że ten zgromadzony materiał będzie bodźcem do głębszego, naukowego spojrzenia na 27 WDP AK aby (w miarę możliwości) poprawić i uzupełnić imienne wykazy imienne wykazy 4302 żołnierzy, aby uchronić je i pozostawić spisane dla potomnych.

Syców, 25 styczeń 2016 r. Edmund Goś