Dzisiaj jest: 19 Maj 2024        Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
Rozmowa z Tomaszem Kiejdo o potrzebie ochrony polskich archiwaliów z okresu międzywojennego, które po wojnie pozostały na Litwie, Białorusi i Ukrainie

Rozmowa z Tomaszem Kiejdo o potrzebie ochrony polskich archiwaliów z okresu międzywojennego, które po wojnie pozostały na Litwie, Białorusi i Ukrainie

Tygodnik Szczytno: Panie Tomaszu, jest Pan organizatorem społecznego apelu: "Chrońmy wspólnie nasze dziedzictwo!" Co to za inicjatywa? Tomasz Kiejdo: Po zakończeniu II wojny światowej siedem województw II Rzeczypospolitej zostało oderwanych…

Readmore..

Akcja billboardowa Fundacji Wołyń Pamiętamy.

Akcja billboardowa Fundacji Wołyń Pamiętamy.

To już kolejny rok jak Fundacja "Wołyń Pamiętamy" wspiera Warszawskie społeczne obchody 11 lipca. W roku bieżącym, Fundacja ma zamiar wynająć w lipcu kilka billboardów przy autostradzie A4 a nie…

Readmore..

Kaci Wołynia. Marek A. Koprowski

Kaci Wołynia. Marek A. Koprowski

Przygotowując się do akcji oczyszczania Wołynia z Pola­ków, „Kłym Sawur” przeprowadził akcję zniszczenia swo­ich konkurentów. W pierwszej kolejności kazał zlikwidować zbrojne formacje Tarasa Borowcia „Bulby”, które ze względu na totalitarny…

Readmore..

Szkoła państwowa w państwie polskim musi wychowywać młodzież, zarówno niepolską jak polską na dobrych obywateli polskich

Szkoła państwowa w państwie polskim musi wychowywać młodzież, zarówno niepolską jak polską na dobrych obywateli polskich

Zadaniem szkolnictwa powszechnego nie jest wychowanie i wykształcenie abstrakcyjnego człowieka, czy abstrakcyjnego obywatela jakiegokolwiek państwa, lecz obywatela państwa polskiego, państwa będącego prawną organizacją bytu niezależnego zbiorowej osobowości i woli narodu…

Readmore..

”Ścigałem Iwana  Groźnego”  Demianiuka”

”Ścigałem Iwana Groźnego” Demianiuka”

Drugie wydanie książki Ścigałem Iwana „Groźnego” Demianiuka, poprawione i rozszerzone, ukazuje się w przeddzień zapowiedzianego, drugiego procesu w Monachium. Świadkowie i zgromadzone materiały źródłowe wskazują, że esesman Iwan Demianiuk był…

Readmore..

Mamy zgodę Zelenskiego  na strzelanie?! Czy to  kolejna próba wciągnięcia nas w wojnę?

Mamy zgodę Zelenskiego na strzelanie?! Czy to kolejna próba wciągnięcia nas w wojnę?

Włodzimierz Zełenski - aktualnie prezydent Ukrainy- ma dla Polski fuchę. Jakbyśmy tak zaczęli strącać rosyjskie rakiety lecące nad Ukrainą to on nie ma nic przeciwko temu. Możemy sobie postrzelać. Dobre…

Readmore..

LUDOBÓJSTWO OUN UPA NA POLAKACH

LUDOBÓJSTWO OUN UPA NA POLAKACH

Masowa eksterminacja Polaków w latach 1943-1945, dokonywana planowo przez ukraińskich nacjonalistów, objęła nie tylko Wołyń, ale również województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie – czyli Galicję Wschodnią, a nawet część województw…

Readmore..

Musisz porzucić przynależność do narodu i państwa polskiego, porzucić dane Ci przez Boga byt i wolną wolę

Musisz porzucić przynależność do narodu i państwa polskiego, porzucić dane Ci przez Boga byt i wolną wolę

/ Tymczasem na Kopcu Kościuszki w Krakowie Zadanie postawione przed nim określono „przymusową emigracją” a znaczenie tych słów odpowiadało dokładnie ich treści, wszyscy bez względu na ich wolę, a także…

Readmore..

Zamkniecie lokalu w sam raz pasuje do projektu ukraińskiej mobilizacji.

Zamkniecie lokalu w sam raz pasuje do projektu ukraińskiej mobilizacji.

W trójmieście postanowiono W maju 2023 r. w Sopocie otwarto pierwszą i do tej pory jedyną w Trójmieście ukraińską dyskotekę. Zainteresowanie Radist’ Clubem, który zastąpił po kilku latach Gorzko Gorzko,…

Readmore..

Rada Najwyższa Ukrainy większością głosów przyjęła projekt mobilizacji do Sił Zbrojnych

Rada Najwyższa Ukrainy większością głosów przyjęła projekt mobilizacji do Sił Zbrojnych

/ W rosyjskiej niewoli wciąż znajdują się ukraińscy żołnierze. Foto: twitter.com/JuntaChronicles O zalewaniu Polski przez nachodźców wiadomo od dawna. Od dawna też wiadomo, że przepływ ludności przez wschodnią granicę Schengen…

Readmore..

Degradacja polskości w podobno polskich i wolnych mediach.

Degradacja polskości w podobno polskich i wolnych mediach.

Pytanie zadane Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji dotyczące zasad nadawania sygnału przez tzw. „wolne media” przez prezenterów z ukraińskimi przypinkami nie doczekało się odpowiedzi. Być może odpowiedź na tak postawione…

Readmore..

230. rocznica  Uniwersału  połanieckiego (7 maja 1794 r.)

230. rocznica Uniwersału połanieckiego (7 maja 1794 r.)

Uniwersał połaniecki (właściwie Uniwersał urządzający powinności gruntowe włościan i zapewniający dla nich skuteczną opiekę rządową, bezpieczeństwo własności i sprawiedliwość w komisjach porządkowych) – akt prawny wydany przez Tadeusza Kościuszkę 7…

Readmore..

Ta historia mną wstrząsnęła. Uważam, że i Wy powinniście ją poznać

/ O. Ludwik Wrodarczyk Archiwum Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=55829362

W sobotę 29 kwietnia Kościół katolicki obchodzić będzie Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej.

„List do przyjaciół

Zuziu, Antku, Kubo!

Opowiem Wam o tej potwornej zbrodni, o morzu cierpienia, torturach i bohaterstwie na przykładzie Ojca Ludwika Wrodarczyka – temat Martyrologia duchowieństwa polskiego na Kresach Wschodnich podjął 14-letni Szymon Stradomski w pracy nagrodzonej I miejscem ex aequo w konkursie historycznym Wołyń Pamięć Pokoleń, współorganizowanym i pod patronatem ministra Michała Wójcika.

Ten sprawiedliwy, szlachetny, pełen wiary duszpasterz oddał życie za ludzi, za miłość, dobro i wiarę. 6 grudnia 1943 r. bandy UPA napadły na Okopy. Część mieszkańców ukryła się w lesie, ale Ludwik odmówił. Mógł uciec. Nie zrobił tego. Nie chciał opuścić Najświętszego Sakramentu, miejsca obecności Jezusa. Poszedł do kościoła, by tam trwać przy Chrystusie. Gdy płonęły już pierwsze domy, on klęczał, leżał krzyżem przed ołtarzem i modlił się czekając, aż po niego przyjdą ukraińscy bandyci.

Myślę, że do końca miał nadzieję, pokładał wiarę w Bogu, ale wierzył też w ludzi. Przeliczył się. Ci co wtargnęli do wioski to nie byli ludzie, to bestie. Rozpoczął się prawdziwy horror – kontynuuje Szymon.

Jego konkursowa praca wraz z innymi nagrodzonymi w  pierwszej edycji konkursu Wołyń – pamięć pokoleń , zainicjowanego w lipcu 2021 r. przez panią Danutę Skalską, rzecznika Światowego Kongresu Kresowian podczas XXVII Światowego Zjazdu i Pielgrzymki Kresowian, została umieszczona w wydanej przez Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów we Wrocławiu (SUOZUN) bezpłatnej publikacji podsumowującej konkurs, dofinansowanej przez biuro posła do PE - pani Beaty Kempy.

Bardzo się cieszę, że na organizowany po raz pierwszy konkurs, wpłynęło tak dużo prac- napisała w słowie wstępnym Beata Białowąs, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Dziękuję również wszystkim Nauczycielom za ich zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu uczniów do udziału w konkursie. Cieszę się również z faktu, że tak jak kilkadziesiąt lat temu Śląsk – Górny i Dolny – stał się drugim domem dla Mieszkańców Kresów, tak teraz te dwa Województwa dalej starają się pamiętać o historii i o korzeniach swoich już Mieszkańców.

Efektem pracy Stowarzyszenia UOZUN, które  od 30-lat zajmuje się badaniem i upamiętnianiem ofiar zbrodni popełnionych od pierwszych dni wojny we wrześniu 1939 r. na ówczesnym obszarze państwa polskiego, aż do ustania zorganizowanej zbrodniczej działalności nacjonalistów ukraińskich w kilka lat po wojnie na obecnym terytorium państwa, są 22 pomniki i blisko 300 tablic upamiętniających losy Polaków z Kresów Wschodnich II RP oraz archiwum publikowane w czasopiśmie historycznym Na Rubieży (tysiące relacji bezpośrednich świadków ludobójstwa, a także unikalne dokumenty nie piśmiennicze jak fotografie, rysunki, mapy), także zjazdy, konferencje, pielgrzymki.

W roku 2008 Prezes SUOZUN Szczepan Siekiera oraz Henryk Komański wydali pracę Ludobójstwo dokonane na duchownych obrządku łacińskiego przez OUN i UPA na Kresach Południowo Wschodnich II RP oraz zniszczenia obiektów sakralnych rzymskokatolickich 1939-1947 z nazwiskami 160 księży i osób duchownych i zakonnych obrządku łacińskiego poddanych bestialskim torturom, którzy w okropnych męczarniach oddali w ofierze za wiarę i umiłowanie Ojczyzny swoje życie. Wielu z nich zostało zamordowanych wraz z wiernymi w czasie sprawowania Mszy św. w kościołach rzymskokatolickich.  Są w tej pracy również nazwiska dziesiątek rannych, aresztowanych, więzionych i prześladowanych przez nacjonalistów ukraińskich.

 „Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom ” -to jest generalna reguła obowiązująca nas katolików. Przebaczenie nie może być jednak przekreśleniem zaistniałych faktów, a już, broń Boże, pamięci o setkach tysięcy polskich ofiar ludobójstwa na Wschodzie. Prawdę trzeba ujawniać z tym większą determinacją, im jest tragiczniejsza.

Żeby się już nie powtórzyła- o. Mieczysław Albert Krąpiec, jeden z najwybitniejszych filozofów polskich, teolog i humanista; główny twórca Lubelskiej Szkoły Filozoficznej, która stanowiła w latach PRL ośrodek wolnej myśli filozoficznej w czasie marksistowskiego zniewalania umysłów.

29 kwietnia modlimy się i wspominamy duchownych i zakonnych obrządku łacińskiego bestialsko zamordowanych przez nacjonalistów ukraińskich i  duchownych zamordowanych w niemieckim obozie Dachau. Każdy z nich zasługuje na naszą pamięć i modlitwę.  

Cierpienie ludności polskiej w latach drugiej wojny światowej wypływało głównie  z jednego źródła: mianowicie z nienawiści względem Polaków, którym wypadło żyć na ziemi geograficznego położenia, na którym ścierały się bezustannie w ciągu minionych wieków wpływy przeróżnych mocarstw wschodnich i zachodnich; w tej  trudne strukturze geograficznej i układzie sił Polacy musieli zachować swoją narodową egzystencję i wolność – pisał ks. Bp. Wincenty Urban sufragan wrocławski w pierwszej pracy o losach duchowieństwa wydanej w 1971 roku : Droga Krzyżowa Archidiecezji Lwowskiej w latach 1939-1945.Ukraińcy mordowali ludność polską z premedytacją, banderowcy niejednokrotnie badali ofiary swej nienawiści pytaniem, czy umieją po rusińsku modlitwę „Ojcze nasz”, jeśli ktoś nie umiał w tym języku, ginął bezlitośnie z ich ręki jako Polak – ks. Bp Wincenty Urban.

Przez wiele lat nie można było pisać o zbrodniach ludobójstwa na Kresach Południowo Wschodnich w latach 1939 -1945 – napisał ks. Prof. Józef Pater w przedmowie do publikacji Szczepana Siekierki.

I dzisiaj jest z tym problem, szkoda iż na XXVIII Targach Wydawców Katolickich nie było najnowszej publikacji dotyczącej Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich opracowanej  przez prof. ks. Józefa Mareckiego Misterium iniquitatis nawet na stoisku IPN, który patronuje tej pracy.

Niestety, problem istnieje też wewnątrz stowarzyszeń, których obecni zarządcy zaniedbują realizację określonych przed kilkudziesięciu laty przez ich założycieli statutowych celów. Członkowie i przyjaciele TMLiKPW z całej Polski zaproszeni przez Zarząd Główny na pielgrzymkę zorganizowaną 1-2 kwietnia 2023 na Jasnej Górze nie usłyszeli o konkursie historycznym Wołyń – pamięć pokoleń zorganizowanym pod patronatem honorowym MEN i naukowym  IPN , nie dowiedzieli się o finale konkursu skierowanego do uczniów szkół średnich i VII-VIII klas szkoły podstawowej, nie została im polecona publikacja konkursowa, nie został odczytany choćby fragment pracy konkursowej.

A może dla ocalałych i ich potomków wciąż oczekujących na ujawnienie prawdy o zbrodni na ich rodzinach, słowa 14-letniego Szymona Stradomskiego skierowane do rówieśników byłyby pokrzepieniem:  Piszę do was, ponieważ niedawno trafiłem na zwiastun filmu Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”. Przed obejrzeniem postanowiłem trochę poczytać o banderowcach i zbrodni wołyńskiej. Ta historia mną wstrząsnęła. Uważam, że i Wy powinniście ją poznać. (Szymon Stradomski, Szkoła Podstawowa nr 39 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie „Martyrologia duchowieństwa polskiego na Kresach Wschodnich na przykładzie Ojca Ludwika Wrodarczyka”)

/ Duchowni – wołyńscy męczennicy. https://zbrodniawolynska.pl/zw1/czytelnia/czytelnia-1/215,Duchowni-wolynscy-meczennicy.html