Dzisiaj jest: 28 Marzec 2024        Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Moje Kresy – Anna  Muszczyńska cz.8 -ostatnia

Moje Kresy – Anna Muszczyńska cz.8 -ostatnia

W kilka dni później w niedzielę 20 lutego 1944 roku do Firlejowa zjechała liczna grupa niemieckiego wojska w granatowych mundurach, podjechali pod ukraińską cerkiew Zesłania Ducha Świętego. Wyprowadzili ludzi pod…

Readmore..

Wstyd mi za postawy moich ziomków, którzy powinni być sumieniem  narodu ukraińskiego.

Wstyd mi za postawy moich ziomków, którzy powinni być sumieniem narodu ukraińskiego.

/Elementarz "Bandera i ja" również tłumaczony na jęz. polski Miało być inaczej , jak zapowiadali Hołownia i Tusk, a jest jeszcze gorzej. W programie nauczania historii przygotowanym obecnie przez MEN,…

Readmore..

Plakaty upamiętniające ofiary ukraińskiego  ludobójstwa

Plakaty upamiętniające ofiary ukraińskiego ludobójstwa

Fundacja Wołyń Pamiętamy po raz kolejny przed 11 lipca w 2024 roku organizuje akcję wyklejania miejscowości plakatami upamiętniającymi Ofiary ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1947.W…

Readmore..

ALEKSANDER SZUMAŃSKI  POLSKI POETA ZE LWOWA

ALEKSANDER SZUMAŃSKI POLSKI POETA ZE LWOWA

Autorzy Zbigniew Ringer,Jacek Trznadel, Bożena Rafalska "Lwowskie Spotkiania","Kurier Codzienny", Chicago, 'Radio Pomost" Arizona, "Wiadomości Polnijne" Johannesburg. WIERSZE PATRIOTYCZNE, MIŁOSNE, SATYRYCZNE, RELIGIJNE, , REFLEKSYJNE, BALLADY, TEKSTY PIOSENEK, STROFY O TEMATYCE LWOWSKIEJ…

Readmore..

Antypolska manifestacja w Lublinie – czytanie poezji  Tarasa Szewczenki

Antypolska manifestacja w Lublinie – czytanie poezji Tarasa Szewczenki

/ Członek Zarządu Fundacji Niepodległości Jan Fedirko Prezes Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie dr. Grzegorz Kuprianowicz oraz Andrij Saweneć sekretarz TU w dniu 9 marca 2024 r po raz kolejny zorganizowali…

Readmore..

Zmarł prof. Andrzej Lisowski urodzony w Lacku Wysokim na Grodzieńszczyźnie, żołnierz Armii Krajowej Okręgu Nowogródek.

Zmarł prof. Andrzej Lisowski urodzony w Lacku Wysokim na Grodzieńszczyźnie, żołnierz Armii Krajowej Okręgu Nowogródek.

/ Profesor Andrzej Lisowski, zdjęcie ze zbiorów syna Andrzeja Lisowskiego" Zmarł prof. Andrzej Lisowski urodzony w Lacku Wysokim na Grodzieńszczyźnie, żołnierz Armii Krajowej Okręgu Nowogródek, wybitny znawca górnictwa, wielki patriota.…

Readmore..

„Zbrodnia (wołyńska)  nie obciąża państwa  ukraińskiego!    Skandaliczna wypowiedź Kowala:”

„Zbrodnia (wołyńska) nie obciąża państwa ukraińskiego! Skandaliczna wypowiedź Kowala:”

Paweł Kowal, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych w rozmowie z Interią powiedział, że: „zbrodnia (wołyńska) nie obciąża państwa ukraińskiego” i „państwo ukraińskie nie ma za wiele z rzezią wołyńską, bo…

Readmore..

MOJE ŻYCIE NIELEGALNE

MOJE ŻYCIE NIELEGALNE

Tytuł książki: "Moje życie nielegalne": Autor recenzji: Mirosław Szyłak-Szydłowski (2008-03-07) O księdzu Tadeuszu Isakowiczu-Zaleskim było ostatnimi czasy bardzo głośno ze względu na lustracyjne piekiełko, które zgotowali nam rządzący. Kuria bardzo…

Readmore..

Wierząc naiwnie, że pojednanie między narodami da się  zbudować na kłamstwie  i przemilczeniu

Wierząc naiwnie, że pojednanie między narodami da się zbudować na kłamstwie i przemilczeniu

Posłowie PiS zapowiadają wniosek o odwołanie Pawła Kowala z funkcji szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych w związku z wypowiedzią nt. rzezi wołyńskiej –informuje dziennikarz Dorzeczy. Dlaczego tak późno. Paweł Kowal…

Readmore..

Pod wieżami Włodzimierza.  Ukraińcy 1943 – 1944

Pod wieżami Włodzimierza. Ukraińcy 1943 – 1944

Praca literacka i fotograficzna przy książce trwała kilka lat. Fotografie ze zbiorów bohaterów świadectw i ich rodzin pochodzą z całego XX wieku. Fotografie współczesne to efekt ponad czterdziestu podróży Autora…

Readmore..

230. rocznica Insurekcji  (powstania) kościuszkowskiego.

230. rocznica Insurekcji (powstania) kościuszkowskiego.

/ Autorstwa Franciszek Smuglewicz - www.mnp.art.pl, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=297290 Tadeusz Kościuszko, najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej, generał lejtnant wojska Rzeczypospolitej Obojga Narodów, generał major komenderujący w…

Readmore..

Setki tysięcy rodzin polskich wywożonych w czterech masowych deportacjach:  10 lutego, 13 kwietnia i 20 czerwca 1940 roku  oraz 21 czerwca 1941 roku na syberyjska tajgę i stepy Kazachstanu

Setki tysięcy rodzin polskich wywożonych w czterech masowych deportacjach: 10 lutego, 13 kwietnia i 20 czerwca 1940 roku oraz 21 czerwca 1941 roku na syberyjska tajgę i stepy Kazachstanu

W XVII wieku Andrzej Potocki, hetman polny koronny, rozbudował miasto Stanisławów i założył Akademię. Było to jak na owe czasy coś tak niezwykłego, że przejeżdżający przez Stanisławów w 1772 roku…

Readmore..

SPOTKANIA KRESOWE- KRAINY DZISIEJSZYCH KRESÓW RP

Niedawno miałam okazję brać udział w pięknym koncercie w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu i w przygotowaniach do niego. Była to suita na chór dziecięcy „Zagrajmy w muzykę”.

/na zdjęciu Kasjopea z Lublina we Wrocławiu

Projekt był trudny, bo jednoczący dzieci z różnych chórów, z różnych stron Polski.

Spytacie Państwo : -A cóż taki koncert ma do Kresów?

Ano wbrew pozorom ma wiele wspólnego.

Wprawdzie projekt dotyczył dzieci z całej Polski, ale ja szczególnie towarzyszyłam chórowi „Kasjopea” z Lublina prowadzonemu przez panią Urszulę Matwiejuk.

 Lublin to wschód Polski, dzisiejsze kresy naszej Ojczyzny, podobnie jak Podlasie i cała wschodnia, przygraniczna część naszego kraju.

Wrocław jednoczy oba krańce Polski.

Dzieci przyjechały do Wrocławia i wspólnie zagrały w muzykę dając widzom niezapomniane wrażenia i wielką dawkę energii.

 Towarzyszyłam dzieciom z Lublina i ich opiekunom. Widziałam mozolną i wyczerpującą pracę na próbach:

 

/2-próba

Oklaskiwałam młodych artystów na koncercie w Narodowym Forum Muzyki:

 

/3-koncert

Spotkałam się też  z nimi na wycieczce do ZOO.

Fascynują mnie takie „kresowe” spotkania: Lublin z dzisiejszych kresów wschodnich Polski prezentuje się we Wrocławiu- na zachodnich kresach RP. Dzieje się to nie po raz pierwszy- na przykład w maju można było poczuć klimat magicznego Lublina we Wrocławiu w wielu wydarzeniach kulturalnych w ramach „Koalicji Miast”.

Kresy wschodnie, nie tylko Lublin, przyjeżdżają na zachód, a my, Wrocławianie chętnie odwiedzamy całą wschodnią część Polski.

Mieszkam we Wrocławiu- na zachodnim krańcu Polski- czyli na kresach zachodnich. Paradoksalnie  mieszkają tu potomkowie ludzi ze wschodu II RP, potomkowie Kresowian, wysiedlonych ze swych ziem po wojnie, wypędzonych z własnych domów.

Tu kresy kraju i tam kresy kraju, jednak dla odróżnienia ziem, które kiedyś były polskie, a dziś już nie – tamte, przedwojenne piszemy zwyczajowo wielką literą: Kresy.

Wszystkich nas, którzy mają korzenie na Kresach ciągnie do wschodnich ziem.

Nawet nie wyjeżdżając za granicę można poczuć klimat tamtych stron, poznać zwyczaje, ludzi, potrawy, krajobrazy zwiedzając wschodnie tereny dzisiejszej Polski.

Piękne jest Podlasie, Polesie, Roztocze, Bieszczady. Są to krainy, które rozciągają się po obu stronach obecnej granicy. Wielokrotnie odwiedzałam te regiony i daję słowo- potrafią one zauroczyć człowieka.

Mówi się, że Kresy to wielokulturowość- proszę bardzo przykłady, również i po naszej stronie granicy, na przykład las prawosławnych krzyży i ikony w Białymstoku,  Supraślu, Sanoku i w wielu innych miejscach :

/4-Białystok

 

/5-Supraśl

 

/ 6-Białystok

 

/ 7-Supraśl

 

/ 8-Sanok

Piękne ormiańskie kamienice w Zamościu i wizerunki kupców żydowskich na Rynku także świadczą o wielokulturowości terenów przygranicznych:

/ 9-kamienice Ormian

 

/ 10-wizerunki Żydów

Kresy to  także piękne krajobrazy- jeziora, pola, moczary, puszcze, a nawet góry:

 

/ 11-jeziora Podlasia

 

 / 12-łąki kresowe

 

/ 13-moczary Polesia

 

/ 14-puszcza kresowa

 

  / 15- góry Bieszczady

Kresy to też smaczne, regionalne produkty i  potrawy:

 

/ 16- kresowy miód i wosk pszczeli

 

/ 17- kińdziuki i inne wędliny kresowe

 

/ 18- piwo lwowskie

 

 / 19- sery korycińskie i sękacze podlaskie

 Mówi się też, że Kresowianie to sympatyczni, otwarci, gościnni i życzliwi ludzie..

Jasne, że to prawda, ale nie do końca. Sposób bycia ludzi nie zależy od geografii. To przecież cechy charakteru każdego człowieka, to wychowanie, to wpływy środowiska, to też czasy, w których przyszło żyć. Takich otwartych i wspaniałych ludzi można znaleźć wszędzie – jak Polska długa i szeroka, a także w całym świecie. Otwórzmy więc szeroko oczy na ludzi, dojrzyjmy ich pozytywne cechy i naszym uśmiechem i życzliwością wzbudźmy dobre uczucia u innych, wyzwólmy ich otwartość i serdeczność.

Uśmiechnijmy się do dzieci z Lublina, odwiedzających Wrocław, a także do wszystkich dzieci.

 

/ 20- dzieci z chóru Kasjopea z Lublina