Dzisiaj jest: 20 Kwiecień 2024        Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
Moje Kresy – Rozalia   Machowska cz.1

Moje Kresy – Rozalia Machowska cz.1

/ foto: Rozalia Machowska Swojego męża Emila poznałam już tutaj w Gierszowicach, powiat Brzeg. Przyjechał jak wielu mieszkańców naszej wsi z Budek Nieznanowskich na Kresach. W maju 1945 roku transportem…

Readmore..

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

/ Zespół „Chawira” Z archiwum: W dniu 1 marca 2009 roku miałem zaszczyt po raz następny, ale pierwszy w tym roku, potwierdzić, iż Leopolis semper fidelis, a że we Lwowie…

Readmore..

ZMARTWYCHWSTANIE  JEZUSA CHRYSTUSA  WEDŁUG OBJAWIEŃ  BŁOGOSŁAWIONEJ  KATARZYNY EMMERICH.

ZMARTWYCHWSTANIE JEZUSA CHRYSTUSA WEDŁUG OBJAWIEŃ BŁOGOSŁAWIONEJ KATARZYNY EMMERICH.

Anna Katarzyna urodziła się 8 września 1774 r. w ubogiej rodzinie w wiosce Flamske, w diecezji Münster w Westfalii, w północno- wschodnich Niemczech. W wieku dwunastu lat zaczęła pracować jako…

Readmore..

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego  Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”  w Domostawie  w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r. W Walnym Zebraniu Członków wzięło udział 14 z 18 członków. Podczas…

Readmore..

Sytuacja Polaków na Litwie tematem  Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

Sytuacja Polaków na Litwie tematem Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

20 marca odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów.Jako pierwszy „głos z Litwy” zabrał Waldemar Tomaszewski (foto: pierwszy z lewej) przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich…

Readmore..

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie   wyklął ich naród.

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie wyklął ich naród.

/ Żołnierze niepodległościowej partyzantki antykomunistycznej. Od lewej: Henryk Wybranowski „Tarzan”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Mieczysław Małecki „Sokół” i Stanisław Pakuła „Krzewina” (czerwiec 1947) Autorstwa Unknown. Photograph from the archives of Solidarność…

Readmore..

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając  rakietom Fire Storm Shadow

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając rakietom Fire Storm Shadow

Jak wynika z nagrania rozmowy pomiędzy niemieckimi oficerami, które wyciekło, opublikowanego przez rosyjskie media, brytyjscy żołnierze „na miejscu” znajdują się na Ukrainie , pomagając siłom ukraińskim wystrzelić rakiety Storm Shadow.…

Readmore..

Mienie zabużańskie.  Prawne podstawy realizacji roszczeń

Mienie zabużańskie. Prawne podstawy realizacji roszczeń

Niniejsza książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską Krystyny Michniewicz-Wanik. Praca ta, to rezultat wieloletnich badań nad zagadnieniem rekompensat dla Zabużan, którzy utracili mienie nieruchome za obecną wschodnią granicą Polski,…

Readmore..

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

BITWA O LWÓW Dla zrozumienia stosunków panujących w mieście liczącym przed II Wojną Światową 400 tys. mieszkańców, należałoby naświetlić sytuację polityczną i gospodarczą miasta, które było poniekąd stolicą dużej połaci…

Readmore..

Gmina Białokrynica  -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Gmina Białokrynica -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Opracował Andrzej Łukawski. Pisownia oryginalna Przyjeżdżamy do Białokrynicy, jednej z nąjlepiej zagospodarowanych gmin, o późnej godzinie, w urzędzie jednak wre robota, jak w zwykłych godzinach urzędowych. Natrafiliśmy na gorący moment…

Readmore..

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Wielkanoc to najważniejsze i jedno z najbardziej rodzinnych świąt w polskiej kulturze. Jakie tradycje wielkanocne zachowały się na Kresach?Na Kresach na tydzień przed Palmową Niedzielą gospodynie nie piekły chleba, dopiero…

Readmore..

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

/ Były żołnierz dywizji SS-Galizien Jarosław Hunka oklaskiwany w parlamencie Kanady podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego. Foto: YouTube / Global News Ciekawe wiadomości nadeszły z Kanady 9 marca 2024. W serwisie…

Readmore..

Pielgrzymka na Kresy w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski i w 100. rocznicę urodzin śp. Księdza Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka - „Niezłomnego Pasterza Kościoła”

Rok 2018 ustanowiony został przez Sejm RP Rokiem Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka, Metropolity Przemyskiego, który był  Honorowym Obywatelem Przemyśla, a także Honorowym Członkiem  Klubu Inteligencji Katolickiej w Przemyślu. Klub Inteligencji Katolickiej i Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu  dla uczczenia 100 rocznicy Niepodległości Polski oraz pamięci Czcigodnego  Ks. Arcybiskupa  I. Tokarczuka, a także  Ks. Bronisława Mireckiego – Patrona Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu  zorganizowali  patriotyczną  pielgrzymkę  autobusową  do miejsc polskich korzeni na niepodległości Kresach, do grobów Legionistów, „Orląt Lwowskich”, Obrońców Odrodzonej Rzeczpospolitej, a także do grobów i  miejsc pamięci zamordowanych Polaków przez NKWD, a także przez nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA.   

 Pielgrzymka odbyła się pod duchowym przewodnictwem Ks. prałata Stanisława Czenczka – kapelana Klubu Inteligencji Katolickiej i Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu, a także z udziałem Ks. Mieczysława Farunia – salezjanina  z Przemyśla, ks. Michała  Błaszkiewicza – obecnie z Sanoka, ks. Kazimierza  Batora z Kąkolówki k/ Błażowej i Ks. Stanisława Chrapka z Cierpisza  k/ Łancuta.   Uczestnikami tej wyjątkowej, patriotycznej pielgrzymki byli członkowie i sympatycy KiK i STPPiK  oraz  pielgrzymi z wielu miast z Polski.   To dzięki Ks. Isakowiczowi –Zaleskiemu i Tygodnikowi Niedziela, gdzie  zamieszczona była informacja o  pielgrzymce,  uczestnikami byli  mieszkańcy Warszawy, Gdańska, Mielca ,Stalowej Woli, Dębicy, Rzeszowa i Jarosławia.   
 Relację z pielgrzymki na żywo i nadal po jej zakończeniu przekazywała  w Polskim Radiu Rzeszów Pani redaktor Iwona Piętak, która była uczestnikiem  pielgrzymki.
Głównym celem pielgrzymki były  Łubianki Wyższe – miejsce urodzenia Ignacego Tokarczuka gdzie  świadkiem historii jest tylko kapliczka  z figurką  Matki Bożej wybudowana przez Marią i Szymona Tokarczuków  na 10 urodziny Ignacego,  jako wotum wdzięczności  rodziców za zdrowie syna. Wcześniej  trzy córki  M. i  S. Tokarczuków zmarły.    W tej dość rozległej wiosce, gdzie wyjątkowo dużo jest kapliczek i figurek M.B. odnaleźliśmy kapliczkę z figurką M.B. ufundowaną  przez M. i S. Tokarczuków.     Niedaleko kapliczki, byliśmy w  miejscu  gdzie stał dom Tokarczuków, o czym poinformowali nas Ukraińcy – przesiedleńcy z okolic Przemyśla.
Przy Kapliczce z Figurką Matki Bożej złożyliśmy kwiaty,  zapalone znicze pamięci i pomodliliśmy się  w intencji  śp. Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka – Niezłomnego Pasterza Kościoła.
 To wdzięczność Arcybiskupowi przywiodła tutaj,  pielgrzymów z różnych miast z Polski, a także  pięciu  Księży, którzy współpracowali  lub byli wyświęcani przez Arcybiskupa.
 Kolejnym miejscem, które zwiedziliśmy był kościół w Zbarażu , gdzie odbyła się msza św. koncelebrowana w intencji  pielgrzymki.
 Do tego  kościoła uczęszczał młody Ignacy z rodzicami ,a  po wyświęceniu na Kapłana odprawił swoją Mszę św. prymicyjną w dniu 28.06.1942r.
Następnym miejscem  pielgrzymki były  Hałuszczyńce, gdzie na miejscowym cmentarzu  zapaliliśmy znicze na grobie Ks. Bronisława Mireckiego Patrona naszego Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu.  Na grób Ks. Bronisława przyprowadziła nas Pani Maria Krych – Prezes Towarzystwa Kultury Polskiej, której brat, ks. Michał Bajcar – uczeń Ks. Bronisława jest obecnie proboszczem w Strzałkowicach k/Sambora.  To wierni i wdzięczni     Ks. Bronisławowi mieszkańcy Hałuszczyniec  zamieścili na grobie napis:                
„W TRUDNYCH CZASACH POŚWIĘCIŁ SIĘ  , NIE OPUŚCIŁ NAS I  POZOSTAŁ Z NAMI  NA ZAWSZE JAKO WIERNY PASTERZ”
 Ks. Bronisław Mirecki  mając 16 lat, jako  ochotnik walczył z bolszewikami w sierpniu 1920r. pod Zadwórzem.  Był jednym z 12 ocalałych w bitwie, gdzie  poległo 318 „Orląt Lwowskich”.
 W Hałuszczyńcach  zwiedziliśmy parafialny kościół, a następnie pojechaliśmy do kościoła     i siedziby Towarzystwa Kultury Polskiej w  Podwołoczyskach  gdzie przekazaliśmy Pani Prezes Marii Krych paczki z pomocą charytatywną dla Kościoła i członków Towarzystwa Kultury Polskiej.      Tu w Podwołoczyskach  stanęliśmy na moście nad  rzeką Zbrucz, gdzie do wojny w 1939 roku była granica Rzeczypospolitej Polskiej z Rosją.

W tej pielgrzymce po dawnych ziemiach Rzeczypospolitej Polskiej odwiedziliśmy kościół w Złoczowie, gdzie  proboszczem jest Ks. Michał Hołdowicz, absolwent Przemyskiego Seminarium, który w kwietniu 2013r poświęcił przemyskie Rondo Kresowian.        Kościół w Złoczowie  czynny był nawet  w okresie władzy radzieckiej, a  proboszczem od 1938 do 1992 roku  był Ks. Jan Cieński potajemnie wyświęcony na Biskupa w 1962r. przez Papieża na prośbę  Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Tu w złoczowskim kościele uczestniczyliśmy w mszy św. koncelebrowanej przez naszych Księży w intencji  śp. Ks. Biskupa Jana Cieńskiego i śp. Ks. Arcybiskupa I. Tokarczuka.
 Po Mszy św. udaliśmy się z Ks. Michałem  na Zamek Sobieskich, a później na złoczowski cmentarz, by pomodlić się i złożyć zapalone znicze pamięci na grobie Ks. Biskupa Jana Cieńskiego, następnie przy Mauzoleum „ 22 Orląt Złoczowskich” torturowanych i zamordowanych przez Ukraińców w dniu 27 marca 1919r.    Modliliśmy się również  w miejscu spoczynku Ofiar Ludobójstwa  NKWD dokonanego w złoczowskim więzieniu  w czerwcu 1941r,         Wśród zamordowanych  611 osób,  Polaków, Ukraińców i Żydów był dziadek  Ks. Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego.  
 Podczas tej czterodniowej pielgrzymki zwiedziliśmy  nowy polski Kościół w Tarnopolu, Pałac Wiśniowieckich w Wiśniowcu, Muzeum Juliusza Słowackiego, Górę Bony i Kościół w Krzemieńcu, Sanktuarium Prawosławne w Poczajowie, Klasztor w Podkamieniu, Kościół w Podhorcach i Busku, Kolegiatę w Zółkwi i Katedrę we Lwowie.   Na cmentarzu w Podkamieniu, przy  pomniku pamięci zamordowanych Polaków uczestniczyliśmy w Mszy św. koncelebrowanej w intencji zamordowanych przez nacjonalistów ukraińskich, mieszkańców Podkamienia, Huty Pieniackiej i wielu innych miejscowościach  na Podolu i Wołyniu.  
W Busku po zwiedzeniu kościoła  udaliśmy się z Ks. proboszczem Janem Stachurą na miejscowy cmentarz, by pomodlić się przy grobach Obrońców  Rzeczypospolitej z 1920 r., którzy  polegli w bitwie z bolszewikami.
     W niedzielę,  w  czwartym dniu pielgrzymki Msza św. odbyła się w Kaplicy Cmentarza Obrońców Lwowa przy wyjątkowo dużej  ilości pielgrzymów z Polski.  Po Mszy św. złożyliśmy kwiaty i zapalone znicze na głównym grobie „Orląt Lwowskich”   
W drodze powrotnej  do Polski przyjechaliśmy do Komarna, miejscowości rzadko odwiedzanej przez Polaków.   Tu w Komarnie pielgrzymi mogli zobaczyć popadający w ruinę polski Kościół z połowy XVII wieku fundacji rodziny Lanckorońskich.   Kościół ten został zabrany Polakom przez grekokatolików, którzy mając dwie cerkwie i to niezbyt przepełnione, nie zamierzają zwrócić Polakom ich własności.   Polacy zmuszeni są modlić się w Kaplicy Grobowej na miejscowym zabytkowym cmentarzu, gdzie wśród  starych  nagrobków stoi  pomnik Poległych  Legionistów w  1914 do 1916r.
Jest też Kwatera 100 ofiar niemieckiego nalotu we wrześniu 1939 r. na sąsiednią miejscowość Buczały. Po modlitwie i złożeniu zniczy pamięci przy Pomniku Legionistów udaliśmy się do   Rumna,  rodzinnej  miejscowości  przemyskiego salezjanina  Ks. Tadeusza Patera, gdzie z 2 na 3 czerwca 1944 roku ukraińscy nacjonaliści zamordowali  40 mieszkańców Rumna i okolic  w tym  5 osób z najbliższej rodziny Księdza.
Staraniem Ks. Tadeusza i rodzin zamordowanych Polaków, dopiero po 50 latach udało się na miejscowym cmentarzu  wybudować pomnik zamordowanym.
Serdecznie dziękuję Księdzu prałatowi Stanisławowi Czenczkowi i wszystkim Księżom uczestniczącym w mszach św. i  modlitwach  w miejscach pamięci na dawnych  ziemiach.
Rzeczpospolitej Polskiej.  To dzięki Księżom i temu wyjątkowemu, katolickiemu  gronu pielgrzymów, chociaż z wielu miejscowości z Polski,  udało się godnie upamiętnić 100 rocznicę Niepodległości Polski i śp. Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka w 100 rocznicę Jego urodzin, a także zapalić znicze pamięci Tym Rodakom, o Których Winniśmy Pamiętać.            
Z  Kresowym   pozdrowieniem,

Stanisław Szarzyński organizator pielgrzymki, prezes KiK,  SPPTiK w Przemyślu