Logo

W Lublinie rozpoczęto obchody 75 rocznicy Ludobójstwa na narodzie polskim

W dniach 22 i 23 czerwca br. w Lublinie odbył się, Kongres  Środowisk Kresowych „Tożsamość- Pamięć- Przyszłość”  oraz konferencja naukowa „Wołyń 1943: Walka o pamięć – walka o Polskę”. Głównym organizatorem tego wydarzenia był Instytut Pamięci Kresowej.  Ideą przyświecającą organizatorom było zintegrowanie środowisk kresowych i  nie tylko kresowych, bo to ważny element naszej narodowej historii, oraz uczczenie pamięci pomordowanych Polaków w planowanym ludobójstwie, dokonanym przez OUN-UPA  w 75 rocznicę apogeum tej zbrodni. Jak dowiedzieliśmy się od organizatorów, patronat honorowy nad wydarzeniem objęli JE ks. abp Mieczysław Mokrzycki – Metropolita Lwowski Obrządku Łacińskiego, Sławomir Sosnowski – Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Ryszard Czarnecki – Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Niestety  wydarzenie to nie znalazło uznania u premiera rządu polskiego p. Mateusza Morawieckiego ani marszałka senatu RP p. Stanisława Karczewskiego. W ostatniej chwili swój udział w tym wydarzeniu wycofał również  IPN oraz Lubelski Urząd Wojewódzki, mimo, że te dwie instytucje miały być głównymi  współorganizatorami  Kongresu. Jak zauważył prof. Włodzimierz Osadczy: . Wzgardzeni i porzuceni przez władze, które z „racji na wcześniej podjęte obowiązki” olały spotkanie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, spotkanie udało się niezwykle skuteczne. Zwolennicy ruchu kresowego z Polski i innych krajów, gdzie mieszkają Polacy (też zza Wody)  ( Jak udało się ustalić: . byli goście  z Francji, Ukrainy, Litwy, a nawet z Kanady- red) przez dwa dni obradowali w prestiżowym gmachu Centrum Spotkania Kultur w centrum Lublina. Na ironię losu w tym pomieszczeniu przez 10 lat mieściło się Kolegium Polsko-Ukraińskie .  Mimo sprzeciwu obcych ambasad i służalczości władz polskojęzycznych idą nowe czasy. Poznać znaki nowych czasów. Nie da się powstrzymać ich przemożnego postępu. Co by nie mówić, krzepiąca ocena
Pierwszy dzień przeznaczony był na konferencję naukową; „Wołyń 1943: Walka o pamięć – walka o Polskę”.   Wśród prelegentów nie zabrakło autorytetów w dziedzinie stosunków polsko-ukraińskich. Swoje wystąpienia mieli między innymi. ks. bp Marian Buczek z Charkowa, ks. prof. Józef Marecki z Krakowa, o. Mariusz Bigiel z Warszawy, , prof. Andrzej Zapałowski z Przemyśla, dr Lucyna Kulińska z Krakowa, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski z Krakowa, dr Leon Popek z Lublina, ks. prof. Roman Dzwonkowski z Lublina, Marcin Skalski z Warszawy, dr Adam Kulczycki ze Strasburga, dr Renata Pomarańska z Rzeszowa a nawet Stanisław Srokowski.  Warto zauważyć, że wystąpił również przedstawiciel młodego pokolenia Marcin Skalski, który w 100 rocznicę odzyskania niepodległości RP, przypomniał o zbrodniach popełnionych przez Ukraińców z ZURL na Polakach w latach 1918/1919. Wykazał tym samym, że „ludobójstwo na Polakach dokonane przez OUN-UPA w latach 1939-1947” nie miało związku ze sposobem traktowania Ukraińców w okresie międzywojennym, co próbują nam wmówić niektórzy historycy pro-banderowscy. Znalazło się również miejsce dla wystąpienia: przedstawiciela mniejszości łemkowskiej solidaryzującego się w walce o prawdę ze środowiskami kresowymi  i znanej działaczki polskiej z Litwy Renaty Cytackiej.


Drugi dzień, odbywający się pod hasłem: „Tożsamość- Pamięć- Przyszłość”    rozpoczął się Mszą Świętą w intencji zamordowanych na Kresach. Po skończonej liturgii zgromadzeni przeszli w Marszu Pamięci  upamiętniający 75 rocznicę  zbrodni na narodzie polskim. Na  Placu Litewskim  oddano hołd  i zapalono  znicze ku czci pomordowanych. W trakcie trwania obrad zaprezentowano kilka wydanych z tej okazji książek o tematyce kresowej. Warto zwrócić uwagę, że na zakończenie, Kongres przedyskutował projekt: Apelu do władz państwowych, w którym zawarta jest prośbę o poszanowanie pamięci i prawdy, a także podjęcie zdecydowanych kroków, mających doprowadzić do zgody na ekshumację ofiar ludobójstwa. Kongres w Lublinie można potraktować jako odradzanie się , a nawet powstawanie nowych idei narodowych. Sprawa środowisk kresowych nie dotyczy jedynie wąskiej grupy osób, ale całego społeczeństwa polskiego, dlatego tak ważne jest wspólne działanie – trafnie podkreślił prof. Włodzimierz Osadczy. W ramach podsumowania należy stwierdzić, że  pomimo prób zmarginalizowania tego wydarzenia, czego przykładem jest odwołanie przedstawicieli TVP 1, mających relacjonować przebieg Kongresu, jasno widać potrzebę trwania w prawdzie historycznej w sprawie ludobójstwa dokonanego na narodzie polskim. Kongres stał się  kolejnym sprawdzianem dla władz państwowych z ich reakcji na narodową historię. Jak informują organizatorzy, relacje z kongresu przeprowadziło: Radio Maryja. Telewizja TRWAM, Nasz Dziennik, inne uczciwe media. Redakcja KSI o ile uda się pozyskać prezentowane materiały będzie je sukcesywnie publikować.
Zdjęcia z kongresu -archiwum – prof. W. Osadczy

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.