Logo

Polegli pod Korcem w 1920 r.

Od sześciu lat sycowska młodzież licealna corocznie pracuje w Korcu na Wołyniu porządkując teren 1,5 ha przedwojennego polskiego cmentarza. W  tym roku również młodzież z LO Syców będzie w Korcu w dniach 3-12 lipca z opiekunami: Przemysławem Strzelcem i Markiem Malinowskim. Muszę jednak wspomnieć, że przez   pierwsze pięć lat to ja sprawowałem opiekę nad  naszą młodzieżą. W trakcie prac przy mogile zbiorowej  z 1920r. młodzież pytała dlaczego znajduje się tam tylko napis: „32 poległo za Ojczyznę”? Dlaczego brak nazwisk?
Postanowiłem odszukać nazwiska poległych pod Korcem w 1920 roku przeglądając książkę „Lista strat Wojska Polskiego”. Wśród 47 tyś nazwisk poległych odnalazłem 45 poległych pod Korcem.  Wiosną 2016 roku ukazał się artykuł Grzegorza Kłosa opisujący dzieje podpułkownika Artura Buola (barona, obywatela szwajcarskiego, Węgra z urodzenia)  ochotnika walczącego w polskim wojsku w wojnie polsko-sowieckiej.

Ciężko ranny przebywał w szpitalu polowym 4010 w Korcu i tam zmarł 5 listopada 1920r. Aby być pewnym że odszukałem wszystkich poległych musiałem przeszukać listę jeszcze raz, szukając zmarłych z ran w szpitalu polowym 4010. Znalazłem takowych 3 następnych. I tak powstała lista 48 żołnierzy z których w mogile zbiorowej jest pochowanych 32 żołnierzy. Ciężko było namówić kogoś na zasponsorowanie i wykonanie tablicy z nazwiskami poległych. Kilka miesięcy temu skontaktował się ze mną funkcjonariusz Bieszczackiego Oddziału Straży Granicznej Ryszard Maciołek informując, że w porozumieniu z Parafią w Korcu, przygotowują tablicę z nazwiskami poległych, którą planują umieścić na cmentarzu w Korcu w czerwcu 2018r. i serdecznie na tą uroczystość mnie - autora listy – zapraszają.
 W maju otrzymałem od proboszcza Parafii pw. Świętego Antoniego w Korcu ks. Waldemara Szlachty zaproszenie na uroczystości w dniach 13-14 czerwca br.
 Uzgodniłem, że dojadę do Przemyśla, aby tam już jako członek 6-cio osobowej delegacji polskiej pojechać do Korca. Wieźliśmy ze sobą granitową tablicę z wygrawerowanymi nazwiskami 48 poległych oraz opakowany ogromny obraz (2m x 1,5m). Gdyby nie  to  że wśród nas byli m.in. funkcjonariusze Straży Granicznej myślę że taki transport pewnikiem granicy polsko-ukraińskiej by nigdy nie przekroczył. 

W dniu 12 czerwca wieczorem dotarliśmy do  Korca  na uroczystości odpustowe dzięki niezawodnemu kierowcy Romanowi Pavlesa z Mościsk. W tym dniu odbyła  się instalacja przez nas przywiezionego obrazu Świętego Antoniego Padewskiego w ołtarzu głównym tutejszego kościoła. Obrazu,  który jest wierną kopią oryginału znajdującego się  od 1945r. w Wałczu przywiezionego tam przez byłych mieszkańców Korca. Autorem kopii jest malarka Danuta Kruk ( członek naszej delegacji). Dostąpiłem zaszczytu wraz  z ks. Waldemarem, umieszczenia obrazu w centralnym miejscu ołtarza – bo podobno  nie mam lęku wysokości.

/ Odsłonięcia dokonują Marek Zapor i Tadeusz Gałka

 Uroczystości odpustowe rozpoczęły się w środę o 11.00. Kaznodzieją i głównym celebrantem był ks. Adam Bogusz palotyn, proboszcz z Rokitna. W liturgii uczestniczyli m.in. ks. Prałat Antoni Chodakowski, ks. Kanonik Kazimierz Łukaniuk ( kapelan środowisk kresowych z woj. Zachodniopomorskiego) ; w sumie
11 kapłanów oraz duchowny Cerkwi Zmartwychwstania  Pańskiego Ivan Macykanycz.  Poświęcenia obrazu Świętego Antoniego dokonał ks. Prałat Antoni Chodakowski ( był ochrzczony w Międzyrzeczu Koreckim) w towarzystwie autorki obrazu Danuty Kruk.

/ W trakcie mszy polowej ks.Waldemar Szlachta, ks. Tomasz Czopor, ks. Stanisław Lityński

W uroczystościach uczestniczyły władze starostwa i miasta Korca.
 Następnego dnia – 14 czerwca – miało miejsce wmurowanie granitowej tablicy pamiątkowej z nazwiskami 48 legionistów polskich poległych w 1920 roku i pochowanych m.in. w mogile zbiorowej na cmentarzu w Korcu. Głównym celebrantem mszy polowej był ks. Tomasz Czopor wikary Parafii Równe w towarzystwie ks. Waldemara Szlachty proboszcza Parafii Korzec oraz dominikanina Stanisława Lityńskiego wikarego. Uroczystego odsłonięcia dokonali pan Marek Zapór z Konsulatu Generalnego RP w Łucku oraz Tadeusz Gałka mjr WP w stanie spoczynku. Tablicę ufundował NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej przy Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej w Przemyślu z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
I tak po wielu latach bezimienni bohaterowie wojny polsko-sowieckiej odzyskali swe nazwiska umieszczone na trwałe przy mogile zbiorowej „32 poległych za Ojczyznę”.
 Mózgiem a zarazem głównym organizatorem wyprawy był Ryszard Maciołek – Prezes POAK pw. Św. Apostoła Przemyśl, Przekopna i członkowie: Regina Tomczak – POAK Przemyśl, Przekopna, Anna Potocka – POAK Karmel, Przemyśl, Tadeusz Gałka – POAK Karmel, Przemyśl, Danuta Kruk – malarka, Przemyśl oraz Edmund Goś – Syców. 

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.