Dzisiaj jest: 19 Kwiecień 2024        Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

/ Zespół „Chawira” Z archiwum: W dniu 1 marca 2009 roku miałem zaszczyt po raz następny, ale pierwszy w tym roku, potwierdzić, iż Leopolis semper fidelis, a że we Lwowie…

Readmore..

ZMARTWYCHWSTANIE  JEZUSA CHRYSTUSA  WEDŁUG OBJAWIEŃ  BŁOGOSŁAWIONEJ  KATARZYNY EMMERICH.

ZMARTWYCHWSTANIE JEZUSA CHRYSTUSA WEDŁUG OBJAWIEŃ BŁOGOSŁAWIONEJ KATARZYNY EMMERICH.

Anna Katarzyna urodziła się 8 września 1774 r. w ubogiej rodzinie w wiosce Flamske, w diecezji Münster w Westfalii, w północno- wschodnich Niemczech. W wieku dwunastu lat zaczęła pracować jako…

Readmore..

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego  Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”  w Domostawie  w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r. W Walnym Zebraniu Członków wzięło udział 14 z 18 członków. Podczas…

Readmore..

Sytuacja Polaków na Litwie tematem  Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

Sytuacja Polaków na Litwie tematem Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

20 marca odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów.Jako pierwszy „głos z Litwy” zabrał Waldemar Tomaszewski (foto: pierwszy z lewej) przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich…

Readmore..

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie   wyklął ich naród.

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie wyklął ich naród.

/ Żołnierze niepodległościowej partyzantki antykomunistycznej. Od lewej: Henryk Wybranowski „Tarzan”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Mieczysław Małecki „Sokół” i Stanisław Pakuła „Krzewina” (czerwiec 1947) Autorstwa Unknown. Photograph from the archives of Solidarność…

Readmore..

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając  rakietom Fire Storm Shadow

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając rakietom Fire Storm Shadow

Jak wynika z nagrania rozmowy pomiędzy niemieckimi oficerami, które wyciekło, opublikowanego przez rosyjskie media, brytyjscy żołnierze „na miejscu” znajdują się na Ukrainie , pomagając siłom ukraińskim wystrzelić rakiety Storm Shadow.…

Readmore..

Mienie zabużańskie.  Prawne podstawy realizacji roszczeń

Mienie zabużańskie. Prawne podstawy realizacji roszczeń

Niniejsza książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską Krystyny Michniewicz-Wanik. Praca ta, to rezultat wieloletnich badań nad zagadnieniem rekompensat dla Zabużan, którzy utracili mienie nieruchome za obecną wschodnią granicą Polski,…

Readmore..

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

BITWA O LWÓW Dla zrozumienia stosunków panujących w mieście liczącym przed II Wojną Światową 400 tys. mieszkańców, należałoby naświetlić sytuację polityczną i gospodarczą miasta, które było poniekąd stolicą dużej połaci…

Readmore..

Gmina Białokrynica  -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Gmina Białokrynica -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Opracował Andrzej Łukawski. Pisownia oryginalna Przyjeżdżamy do Białokrynicy, jednej z nąjlepiej zagospodarowanych gmin, o późnej godzinie, w urzędzie jednak wre robota, jak w zwykłych godzinach urzędowych. Natrafiliśmy na gorący moment…

Readmore..

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Wielkanoc to najważniejsze i jedno z najbardziej rodzinnych świąt w polskiej kulturze. Jakie tradycje wielkanocne zachowały się na Kresach?Na Kresach na tydzień przed Palmową Niedzielą gospodynie nie piekły chleba, dopiero…

Readmore..

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

/ Były żołnierz dywizji SS-Galizien Jarosław Hunka oklaskiwany w parlamencie Kanady podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego. Foto: YouTube / Global News Ciekawe wiadomości nadeszły z Kanady 9 marca 2024. W serwisie…

Readmore..

Krwawe Święta Wielkanocne  na Kresach

Krwawe Święta Wielkanocne na Kresach

Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijańskim upamiętniającym zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poprzedzający ją tydzień nazywany jest Wielkim Tygodniem. Ostatnie trzy doby tego tygodnia zwane są Triduum Paschalne. Istotą Triduum Paschalnego (z łac.…

Readmore..

Przemyśl upamiętnił Ks. Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka - „Niezłomnego Pasterza Kościoła” w 100. rocznicę urodzin

 W czwartek  1.02.2018r. w Przemyskim Seminarium Duchownym odbyła się sesja naukowa poświęcona  śp. Księdzu Arcybiskupowi  Ignacemu Tokarczukowi w 100 rocznicę urodzin.
 Ksiądz Ignacy Tokarczuk   w dniu 3.12.1965r w Przemyskiej Katedrze przyjął sakrę biskupią z rąk  prymasa Stefana Wyszyńskiego.  Ojciec Święty J.P II  będąc w Przemyskiej Katedrze   2 czerwca 1991r. podniósł ks. biskupa Ignacego Tokarczuka do godności arcybiskupiej.    W 1993r przeszedł na emeryturę, ale do końca życia był bardzo aktywnym duchowym przewodnikiem wierzących, walczących o prawdę.   

W dniu 3 maja 2006r. z  rąk Prezydenta Lecha Kaczyńskiego otrzymał najwyższe odznaczenie państwowe – „Order Orła Białego”   w uznaniu zasług za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Decyzją Sejmu  Rzeczypospolitej Polski, a także Sejmiku Województwa Podkarpackiego  rok 2018 poświęcony będzie pamięci  „Niezłomnego Arcybiskupa”. 

 W sesji naukowej w Seminarium Duchownym, ze swoimi wspomnieniami o swojej bliskiej współpracy z Ks. Arcybiskupem  I. Tokarczukiem  wystąpili: Ks. dr. Henryk Borcz, ks. prof. Józef  Wołczański,  ks. dr. Andrzej Skiba  oraz Biskup Edward Białogłowski , który przez wiele lat był sekretarzem biskupa.  Klerycy przedstawili sztukę o ks. Arcybiskupie i Jego pracy jako Ordynariusza Archidiecezji Przemyskiej.   Był też  archiwalny wywiad z Arcybiskupem  I. Tokarczukiem  udostępniony przez TVP Rzeszów.
 Muzeum Archidiecezjalne w Przemyślu  otworzyło wystawę, a zarazem Izbę Pamięci poświęconą Arcybiskupowi I. Tokarczukowi w 100 rocznicę urodzin.  Uczestnicy wystawy obejrzeli wiele pamiątek  z czasów pasterskiej  posługi Arcybiskupa w Przemyślu.                   

Ks. dr. Henryk Borcz pokazał zebranym urządzenie podsłuchowe jakie zamontowane  były w latach 1962 do 1975 za grzejnikami c.o. w pomieszczeniach pałacu  biskupiego, gabinecie biskupa oraz pomieszczeniach Kurii.
 Wieczorem w Katedrze odprawiona została Msza św. w intencji Arcybiskupa.
W koncelebrze uczestniczyło wielu księży z udziałem  ks. Arcybiskupów: Adama Szala
i  Józefa Michalika,  Biskupów: Stanisława  Jamrozka  i  Edwarda Białogłowskiego, który przewodniczył koncelebrze.    Homilię wygłosił  ks. Abp Adam Szal.  Po Mszy św. wiele osób, a także poczty sztandarowe  NSZS „Solidarność”,  Związku Zawodowego Solidarność Rolników i Technikum Nr.8 im. Ks. Abpa Ignacego Tokarczuka w Przemyślu, zeszło do krypty by pomodlić się i pochylić sztandary przy grobie Czcigodnego, Niezłomnego Pasterza- Obrońcy Prawdy, Wiary i Wolności.      Ks. Arcybiskup Ignacy Tokarczuk był Honorowym Obywatelem wielu miast na Podkarpaciu, w tym Przemyśla, gdzie był również Honorowym Członkiem Klubu Inteligencji Katolickiej.
Stanisław Szarzyński


P.S. Klub Inteligencji Katolickiej dla uczczenia pamięci Czcigodnego Ks. Arcybiskupa  I. Tokarczuka –Honorowego Członka KIK, oraz Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil     i Kresów w Przemyślu, dla uczczenia pamięci Ks. Bronisława Mireckiego – Patrona SPPTiK. organizują  patriotyczną pielgrzymkę autobusową na Kresy, którą chcemy również  upamiętnić 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski.      Pielgrzymka będzie pod duchowym przewodnictwem  Ks. prałata Stanisława Czenczka – kapelana KIK i SPPTiK.           Odwiedzimy Łubianki Wyższe – miejsce urodzenia Ks. Arcybiskupa, gdzie  świadkiem historii jest tylko  pomnik ku czci Matki Bożej wybudowany przez Marią i Szymona Tokarczuków  /na 10 urodziny Ignacego/ jako wotum wdzięczności  rodziców za zdrowie syna./ 3 córki wcześniej zmarło./  
Kolejnym etapem pielgrzymki będą Hałuszczyńce, gdzie na miejscowym cmentarzu  zapalimy znicze na grobie Ks. Bronisława Mireckiego Patrona naszego Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu.  Bronisław Mirecki mając 16 lat, jako  ochotnik walczył z bolszewikami w sierpniu 1920r. pod Zadwórzem.  Był jednym z 12 ocalałych, poległo 318 „Orląt Lwowskich”.     

Do udziału w pielgrzymce zaprosimy Panią Marię Mirecką – Loryś, siostrę Ks. Bronisława Mireckiego, która od wielu lat uczestniczy w Zadwórzu w corocznych uroczystościach  upamiętniających  Bohaterstwo „Orląt Lwowskich” w Bitwie pod Zadwórzem zwanej „Polskimi Termopilami”  Pani Maria, - 7.02.2018r. będzie świętować swoje 102 urodziny.    W ubiegłym roku była z pielgrzymkami kilka razy na Kresach, dlatego mam nadzieję, że  Pani Maria Mirecka –Loryś –  Honorowy Członek  naszego Stowarzyszenia Pamięci Polskich  Termopil i Kresów w Przemyślu, w dobrym zdrowiu zaszczyci nas swoim uczestnictwem w naszej  pielgrzymce.
Trasa pielgrzymki /czwartek -niedz.26 – 29.04.2018r.  Czwartek - Przemyśl - Złoczów –Tarnopol, Piątek– Tarnopol – Hałuszczyńce – Zbaraż – Łubianki Wyższe – Wiśniowiec – Krzemieniec- Poczajów. Sobota –Poczajów -  Podkamień –Huta Pieniacka / Msza Św. przy pomniku zagłady ponad 1000 mieszkańców polskiej miejscowości Huta Pieniacka/                   -Podhorce –Olesko –Busk / modlitwa przy grobach Legionistów/ - Horpin / modlitwa przy pomniku poległych w walkach z bolszewikami w sierpniu 1920r.-„Polskie Termopile”/ - Lwów.    Niedziela –Lwów - Msza Św. w Kaplicy Cmentarza Obrońców Lwowa,   -Lubień Wielki-  Komarno -Przemyśl.

Stanisław Szarzyński
Prezes Klubu Inteligencji Katolickiej, Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu.