Dzisiaj jest: 29 Marzec 2024        Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Moje Kresy – Anna  Muszczyńska cz.8 -ostatnia

Moje Kresy – Anna Muszczyńska cz.8 -ostatnia

W kilka dni później w niedzielę 20 lutego 1944 roku do Firlejowa zjechała liczna grupa niemieckiego wojska w granatowych mundurach, podjechali pod ukraińską cerkiew Zesłania Ducha Świętego. Wyprowadzili ludzi pod…

Readmore..

Wstyd mi za postawy moich ziomków, którzy powinni być sumieniem  narodu ukraińskiego.

Wstyd mi za postawy moich ziomków, którzy powinni być sumieniem narodu ukraińskiego.

/Elementarz "Bandera i ja" również tłumaczony na jęz. polski Miało być inaczej , jak zapowiadali Hołownia i Tusk, a jest jeszcze gorzej. W programie nauczania historii przygotowanym obecnie przez MEN,…

Readmore..

Plakaty upamiętniające ofiary ukraińskiego  ludobójstwa

Plakaty upamiętniające ofiary ukraińskiego ludobójstwa

Fundacja Wołyń Pamiętamy po raz kolejny przed 11 lipca w 2024 roku organizuje akcję wyklejania miejscowości plakatami upamiętniającymi Ofiary ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1947.W…

Readmore..

ALEKSANDER SZUMAŃSKI  POLSKI POETA ZE LWOWA

ALEKSANDER SZUMAŃSKI POLSKI POETA ZE LWOWA

Autorzy Zbigniew Ringer,Jacek Trznadel, Bożena Rafalska "Lwowskie Spotkiania","Kurier Codzienny", Chicago, 'Radio Pomost" Arizona, "Wiadomości Polnijne" Johannesburg. WIERSZE PATRIOTYCZNE, MIŁOSNE, SATYRYCZNE, RELIGIJNE, , REFLEKSYJNE, BALLADY, TEKSTY PIOSENEK, STROFY O TEMATYCE LWOWSKIEJ…

Readmore..

Antypolska manifestacja w Lublinie – czytanie poezji  Tarasa Szewczenki

Antypolska manifestacja w Lublinie – czytanie poezji Tarasa Szewczenki

/ Członek Zarządu Fundacji Niepodległości Jan Fedirko Prezes Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie dr. Grzegorz Kuprianowicz oraz Andrij Saweneć sekretarz TU w dniu 9 marca 2024 r po raz kolejny zorganizowali…

Readmore..

Zmarł prof. Andrzej Lisowski urodzony w Lacku Wysokim na Grodzieńszczyźnie, żołnierz Armii Krajowej Okręgu Nowogródek.

Zmarł prof. Andrzej Lisowski urodzony w Lacku Wysokim na Grodzieńszczyźnie, żołnierz Armii Krajowej Okręgu Nowogródek.

/ Profesor Andrzej Lisowski, zdjęcie ze zbiorów syna Andrzeja Lisowskiego" Zmarł prof. Andrzej Lisowski urodzony w Lacku Wysokim na Grodzieńszczyźnie, żołnierz Armii Krajowej Okręgu Nowogródek, wybitny znawca górnictwa, wielki patriota.…

Readmore..

„Zbrodnia (wołyńska)  nie obciąża państwa  ukraińskiego!    Skandaliczna wypowiedź Kowala:”

„Zbrodnia (wołyńska) nie obciąża państwa ukraińskiego! Skandaliczna wypowiedź Kowala:”

Paweł Kowal, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych w rozmowie z Interią powiedział, że: „zbrodnia (wołyńska) nie obciąża państwa ukraińskiego” i „państwo ukraińskie nie ma za wiele z rzezią wołyńską, bo…

Readmore..

MOJE ŻYCIE NIELEGALNE

MOJE ŻYCIE NIELEGALNE

Tytuł książki: "Moje życie nielegalne": Autor recenzji: Mirosław Szyłak-Szydłowski (2008-03-07) O księdzu Tadeuszu Isakowiczu-Zaleskim było ostatnimi czasy bardzo głośno ze względu na lustracyjne piekiełko, które zgotowali nam rządzący. Kuria bardzo…

Readmore..

Wierząc naiwnie, że pojednanie między narodami da się  zbudować na kłamstwie  i przemilczeniu

Wierząc naiwnie, że pojednanie między narodami da się zbudować na kłamstwie i przemilczeniu

Posłowie PiS zapowiadają wniosek o odwołanie Pawła Kowala z funkcji szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych w związku z wypowiedzią nt. rzezi wołyńskiej –informuje dziennikarz Dorzeczy. Dlaczego tak późno. Paweł Kowal…

Readmore..

Pod wieżami Włodzimierza.  Ukraińcy 1943 – 1944

Pod wieżami Włodzimierza. Ukraińcy 1943 – 1944

Praca literacka i fotograficzna przy książce trwała kilka lat. Fotografie ze zbiorów bohaterów świadectw i ich rodzin pochodzą z całego XX wieku. Fotografie współczesne to efekt ponad czterdziestu podróży Autora…

Readmore..

230. rocznica Insurekcji  (powstania) kościuszkowskiego.

230. rocznica Insurekcji (powstania) kościuszkowskiego.

/ Autorstwa Franciszek Smuglewicz - www.mnp.art.pl, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=297290 Tadeusz Kościuszko, najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej, generał lejtnant wojska Rzeczypospolitej Obojga Narodów, generał major komenderujący w…

Readmore..

Setki tysięcy rodzin polskich wywożonych w czterech masowych deportacjach:  10 lutego, 13 kwietnia i 20 czerwca 1940 roku  oraz 21 czerwca 1941 roku na syberyjska tajgę i stepy Kazachstanu

Setki tysięcy rodzin polskich wywożonych w czterech masowych deportacjach: 10 lutego, 13 kwietnia i 20 czerwca 1940 roku oraz 21 czerwca 1941 roku na syberyjska tajgę i stepy Kazachstanu

W XVII wieku Andrzej Potocki, hetman polny koronny, rozbudował miasto Stanisławów i założył Akademię. Było to jak na owe czasy coś tak niezwykłego, że przejeżdżający przez Stanisławów w 1772 roku…

Readmore..

W Szczecinie coraz bliżej do godnego upamiętnienia ofiar zbrodni OUN-UPA

Szczecin 11 lipca 2018 r. dołączy do tych miast, które już mają takie Pomniki Pamięci Ofiar ludobójstwa OUN-UPA na Kresach Wschodnich. 27 października 2017 r., na szczecińskim Cmentarzu Centralnym odbyła się uroczystość wmurowania urny pamięci, pod budowany pomnik poświęcony ,,Pamięci Ofiarom nacjonalistów ukraińskich w latach 1939- 47.Ta niezwykle patriotyczna uroczystość, mimo nie sprzyjającej pogody zgromadziła na cmentarzu ludzi , którzy z potrzeby serca wzięli udział w tej uroczystości .Stowarzyszenie bardzo dziękuje WSZYSTKIM za udział w tej uroczystości, powiedział prezes Jerzy Mużyło.

Uroczystość moderował p .Bartłomiej Ilcewicz. Wprowadzenia do uroczystości w swoim wystąpieniu dokonał Prezes Stowarzyszenia Kresy Wschodnie - Dziedzictwo i Pamięć Jerzy Mużyło. Uroczystą Mszę św. odprawił JE ks .Abp Andrzej Dzięga. Po mszy podpis na Akcie Erekcyjnym złożyli: JE  ks. Abp, przedstawiciele urzędów-Prezydenta miasta. Szczecina, Wojewody Zachodniopomorskiego, Marszałka woj. Zachodniopomorskiego, Przewodniczącego RM Szczecin p. Mariusza Bagińskiego, Kapelana Kresowian w Diecezji ks .Kazimierza Łukjaniuka, Dyrektora O/Szczecin IPN dr Pawła Skubisza, Autora projektu prof. nadzw. dr hab. Katarzynę Radecką, Autora projektu tech. mgr  inż. arch. Bartosza Warzechę, Prezesa Stowarzyszenia Kresy Wschodnie- Dziedzictwo i Pamięć Jerzego Mużyło, Prezesa Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo.- Wschodnich. ppłk dr Krzysztofa Szczura. W „urnie pamięci”, oprócz aktu erekcyjnego znalazły się ziemia z 28 miejscowości Wołynia i południowo-wschodnich Kresów, na których ginęli także Polacy.
 Po złożeniu Aktu do urny i poświęceniu jej przez Metropolitę Szczecińsko - Kamieńskiego, Urnę Pamięci wmurowano w miejscu gdzie powstanie pomnik. Podczas uroczystości odczytane zostały listy od;
-Posła Sylwestra Chruszcza
- Wojewody Zachodniopomorskiego Krzysztofa Kozłowskiego.
  Wśród przybyłych z poza Szczecina była delegacja  Dębna z oddziału Stowarzyszenia „  Kresy Wschodnie- Dziedzictwo i Pamięć „ Podczas składania urny z ziemią wołyńską , członek Stowarzyszenia z Dębna , Grzegorz Podwójny zagrał  „ Ciszę „.
Niezwykłym świadectwem tamtych czasów, było wystąpienie Pana Antoniego Dąbrowskiego z Dębna, który cudem ocalał z tej rzezi..
Złożono kwiaty, znicze na miejscu wmurowania Urny Pamięci- przez liczne delegacje reprezentujące różne urzędy, organizacje i osoby prywatne.
Rozstanie wszystkich nastąpiło z hasłem do zobaczenia 11 lipca 2018r. na uroczystości odsłonięcia upamiętnienia na szczecińskim Cmentarzu Centralnym