Logo

VII Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich

/ Delegacja Czeskich Wołynian składa wieniec pod pamiątkową tablicą

Sobota i niedziela 16-17 września br. były kolejnymi dniami, kiedy po raz kolejny spotkali się na dolnośląskiej ziemi rozrzuceni po całej Europie byli mieszkańcy Kresów Wschodnich i ich przyjaciele.

W Świątnikach k. Sobótki odbyło się już  VII Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich. Tegoroczne spotkanie poświęcone było Nauczycielom na Kresach Wschodnich zorganizowane pod Honorowym Patronatem abp metropolity wrocławskiego ks. Józefa Kupnego oraz Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Romana Kowalczyka.

Organizatorami europejskiego spotkania kresowian byli; Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej we Wrocławiu, Środowisko Wrocławskie 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz parafia św. Józefa Oblubieńca w Nasławicach k. Sobótki.

Anomalie pogodowe przysporzyły trochę kłopotów organizatorom, jednakże chęć spotkania przyjaciół i znajomych z poprzednich lat, powspominania o kresowych dziejach była silniejsza i kresowianie nie patrząc na przeciwności losu licznie przybyli na tę doroczną uroczystość.

Odbywające się od siedmiu lat spotkania w podślężańskiej wsi Świątniki przy Cudownym Obrazie NMP Bolesnej z Niewirkowa na Wołyniu są wydarzeniem obejmującym nie tylko region dolnośląski. Przybywają na nie Narody Kresów na czele z Ukraińcami i Czechami, Niemcami i Olendrami, Ormianami i Żydami. Co roku nie brakuje delegacji z różnych miast i skupisk kresowych z terenu całego kraju. Od samego początku przyjeżdża tutaj szczecińska delegacja ze Stowarzyszenia Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięć, na czele z jego prezesem Jerzym Mużyło. Elementem towarzyszącym są zawsze konferencje popularnonaukowe, wystawy i uroczyste msze święte z oprawą Wojska Polskiego oraz z udziałem polskiego episkopatu i duchowieństwa z Kresów Wschodnich.

W poprzednich latach upamiętniono m.in. żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, Żołnierzy Cichociemnych na Kresach, 27 Wołyńską Dywizję Piechoty Armii Krajowej, Narody Kresów. W sposób szczególny każdego roku pamięta się tu o Ofiarach Ludobójstwa na Kresach Wschodnich.

W tym roku organizatorzy oddali hołd cichym bohaterom w ciężkiej pracy na Kresach - nauczycielom.
Wielu z nich w momencie wybuchu II wojny dało świadectwo ofiary własnego życia i dziś niewielu już pamięta, że do 1939 roku to oni tworzyli w ciężkiej codziennej pracy etos kultury Kresów nad Dniestrem i Zbruczem, Horyniem i Słuczą , Prypecią i Wilią.
To oni przez swoją pracę zatrzymali rusyfikację wschodnich ziem Rzeczpospolitej i stworzyli fenomen pokolenia Kolumbów. Szacunkowo można przyjąć, że w wyniku różnych form działań śmierć poniosło kilka tysięcy polskich nauczycieli oraz co najmniej dwukrotnie więcej członków ich rodzin.
Tysiące trafiły na Syberię, do lasu katyńskiego i szlaki Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a ich groby rozrzucone są po całym świecie.

Uroczystego otwarcia VII Międzynarodowych Spotkań dokonał prezes wrocławskiego środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, Honorowy Prezes Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej we Wrocławiu prof. Henryk Śliwiński. Celebrantem uroczystej mszy świętej w asyście ośmiu kapłanów był biskup pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej ks. Andrzej Siemieniewski. Homilię wygłosił ks. Zbigniew Słobodecki, kapelan kresowian. Następnie odbył się okolicznościowy Apel Poległych z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego ze sztandarem oraz orkiestry. 
Odsłonięto pamiątkową tablicę Pomnik Pamięci, pod którym znajduje się ziemia z mogił zamordowanych nauczycieli w Katyniu, Monte Cassino, na Wołyniu i dalekiej Syberii.

W trakcie uroczystości odbyła się: konferencja popularnonaukowa pt. „Nauczyciel na Kresach” z udziałem dzisiejszych nauczycieli pracujących za naszą wschodnią granicą, oraz liczne wystawy nt pt. „Nauczyciel na Kresach wschodnich 1918-1939”, „Madonny kresowe”. „Wspomnienia ze spotkań Miłośników Ziemi Wołyńskiej”, oraz przygotowaną przez Stowarzyszenie Wołyńskich Czechów i ich Przyjaciół wystawa upamiętniająca wymordowanie  czeskich mieszkańców wsi „Czeski Malin”.
Część artystyczną pierwszego dnia świątnickich spotkań zdominowali artyści z powiatu brzeskiego, województwa opolskiego.  Swoje recitale wokalne miały znane już w naszym środowisku Małgorzata Kalińska z Lewina Brzeskiego i Ola Szyszka z Obórek gm. Olszanka. Obie zaprezentowały w swoim repertuarze piosenki kresowe i inne znanych polskich wykonawców.
Tradycyjne Spotkanie Miłośników Kresów zdominował zespół wokalny „Leśne Echo” z Lubszy w woj. opolskim, uznany gwiazdą tych spotkań, albowiem na scenie wystąpił czterokrotnie, dając 2,5 godzinny koncert piosenek kresowych, patriotycznych i biesiadnych. Wielokrotnie bisując został przez organizatorów zaproszony na kolejne spotkanie za rok, nie tylko do Świątnik, ale i do innych miejscowości Dolnego Śląska.
Tekst i zdjęcia:
Eugeniusz Szewczuk.

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.