Logo

80 rocznica rozpoczęcia tzw. operacji polskiej NKWD. To było wielkie ludobójstwo

To było wielkie ludobójstwo na Narodzie Polskim – podkreślił prezes IPN Jarosław Szarek podczas prezentacji m.in. nowego portalu edukacyjnego o tzw. Operacji Polskiej.
W jej wyniku w latach 1937-38 NKWD zamordowało co najmniej 111 tys. Polaków żyjących w ZSRS. Zdaniem prezesa IPN, historycy są zgodni co do tego, że wielki terror „złamał kręgosłup narodów tworzących Związek Sowiecki”. – Polacy stali się ofiarą dlatego, że w sposób szczególny stali na straży dwóch rzeczy – własności ziemi […] i siły duchowej – ocenił Szarek.

– Przed 80 laty szef sowieckiego NKWD – jutro jest dokładnie ta rocznica – Nikołaj Jeżow podpisał rozkaz nr 00485. Za tymi cyframi nic niemówiącymi kryje się wyrok śmierci na co najmniej 111 tys. rodakach, a niektórzy historycy mówią o 200 tys. ofiar. To było wielkie ludobójstwo, które utonęło w tym ogromie zbrodni czasu Wielkiego Terroru – powiedział Szarek, przypominając, że w latach 30. z rąk NKWD Polacy ginęli obok przedstawicieli innych narodowości, także Rosjan. – Ta nieludzka zbrodnia na tylu tysiącach naszych rodaków zupełnie nie funkcjonuje w świadomości społecznej. Gdyby państwo wyszli na ulicę i zrobili sondę: jaki procent Polaków wie, czym była tzw. Operacja Polska, to nie wiem, czy byłby jakiś promil – dodał Szarek. Podkreślił przy tym, że wiedza o zbrodni popełnionej na Polakach sprzed 80 lat funkcjonuje jedynie w środowisku historyków, dlatego – jego zdaniem – musi ona wyjść poza sferę badań naukowych. Jak podkreślił Szarek, celem Operacji Polskiej było „stworzenie nowego, sowieckiego człowieka”. – Polacy stali się ofiarą szczególną. Polacy byli tą grupą, która była w sposób najliczniejszy mordowana. Jeden z historyków obliczył, że mordowani byli oni 31 razy częściej niż przedstawiciele innych narodów – zaznaczył Szarek. – Minęło 80 lat i dzisiaj, gdy przyjeżdżamy do Żytomierza i sąsiednich wiosek, tam brzmi nadal mowa polska. Tam rodzą się Polacy i to jest – myślę – największe przesłanie, że mimo takiej zbrodniczej polityki, Polski nie dało się zabić. To jest siła polskości i po to upamiętniamy tych ludzi. To jest nasze zobowiązanie – podkreślił prezes IPN. Szarek poinformował także o skierowaniu pisma do prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, w celu wskazania lokalizacji w Warszawie, gdzie „moglibyśmy upamiętnić naszych rodaków, którzy 80 lat temu zostali zamordowani”. Jak dodał, przygotowana została podstawa programowa dla szkół średnich. – Na lekcjach historii omawiana będzie tematyka Operacji Polskiej. Teka edukacyjna jest gotowa i zostanie rozesłana do szkół – powiedział Szarek.

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.