Dzisiaj jest: 29 Marzec 2024        Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Deprecated: Required parameter $module follows optional parameter $dimensions in /home/bartexpo/public_html/ksiBTX/libraries/xef/utility.php on line 223
Moje Kresy – Anna  Muszczyńska cz.8 -ostatnia

Moje Kresy – Anna Muszczyńska cz.8 -ostatnia

W kilka dni później w niedzielę 20 lutego 1944 roku do Firlejowa zjechała liczna grupa niemieckiego wojska w granatowych mundurach, podjechali pod ukraińską cerkiew Zesłania Ducha Świętego. Wyprowadzili ludzi pod…

Readmore..

Wstyd mi za postawy moich ziomków, którzy powinni być sumieniem  narodu ukraińskiego.

Wstyd mi za postawy moich ziomków, którzy powinni być sumieniem narodu ukraińskiego.

/Elementarz "Bandera i ja" również tłumaczony na jęz. polski Miało być inaczej , jak zapowiadali Hołownia i Tusk, a jest jeszcze gorzej. W programie nauczania historii przygotowanym obecnie przez MEN,…

Readmore..

Plakaty upamiętniające ofiary ukraińskiego  ludobójstwa

Plakaty upamiętniające ofiary ukraińskiego ludobójstwa

Fundacja Wołyń Pamiętamy po raz kolejny przed 11 lipca w 2024 roku organizuje akcję wyklejania miejscowości plakatami upamiętniającymi Ofiary ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1947.W…

Readmore..

ALEKSANDER SZUMAŃSKI  POLSKI POETA ZE LWOWA

ALEKSANDER SZUMAŃSKI POLSKI POETA ZE LWOWA

Autorzy Zbigniew Ringer,Jacek Trznadel, Bożena Rafalska "Lwowskie Spotkiania","Kurier Codzienny", Chicago, 'Radio Pomost" Arizona, "Wiadomości Polnijne" Johannesburg. WIERSZE PATRIOTYCZNE, MIŁOSNE, SATYRYCZNE, RELIGIJNE, , REFLEKSYJNE, BALLADY, TEKSTY PIOSENEK, STROFY O TEMATYCE LWOWSKIEJ…

Readmore..

Antypolska manifestacja w Lublinie – czytanie poezji  Tarasa Szewczenki

Antypolska manifestacja w Lublinie – czytanie poezji Tarasa Szewczenki

/ Członek Zarządu Fundacji Niepodległości Jan Fedirko Prezes Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie dr. Grzegorz Kuprianowicz oraz Andrij Saweneć sekretarz TU w dniu 9 marca 2024 r po raz kolejny zorganizowali…

Readmore..

Zmarł prof. Andrzej Lisowski urodzony w Lacku Wysokim na Grodzieńszczyźnie, żołnierz Armii Krajowej Okręgu Nowogródek.

Zmarł prof. Andrzej Lisowski urodzony w Lacku Wysokim na Grodzieńszczyźnie, żołnierz Armii Krajowej Okręgu Nowogródek.

/ Profesor Andrzej Lisowski, zdjęcie ze zbiorów syna Andrzeja Lisowskiego" Zmarł prof. Andrzej Lisowski urodzony w Lacku Wysokim na Grodzieńszczyźnie, żołnierz Armii Krajowej Okręgu Nowogródek, wybitny znawca górnictwa, wielki patriota.…

Readmore..

„Zbrodnia (wołyńska)  nie obciąża państwa  ukraińskiego!    Skandaliczna wypowiedź Kowala:”

„Zbrodnia (wołyńska) nie obciąża państwa ukraińskiego! Skandaliczna wypowiedź Kowala:”

Paweł Kowal, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych w rozmowie z Interią powiedział, że: „zbrodnia (wołyńska) nie obciąża państwa ukraińskiego” i „państwo ukraińskie nie ma za wiele z rzezią wołyńską, bo…

Readmore..

MOJE ŻYCIE NIELEGALNE

MOJE ŻYCIE NIELEGALNE

Tytuł książki: "Moje życie nielegalne": Autor recenzji: Mirosław Szyłak-Szydłowski (2008-03-07) O księdzu Tadeuszu Isakowiczu-Zaleskim było ostatnimi czasy bardzo głośno ze względu na lustracyjne piekiełko, które zgotowali nam rządzący. Kuria bardzo…

Readmore..

Wierząc naiwnie, że pojednanie między narodami da się  zbudować na kłamstwie  i przemilczeniu

Wierząc naiwnie, że pojednanie między narodami da się zbudować na kłamstwie i przemilczeniu

Posłowie PiS zapowiadają wniosek o odwołanie Pawła Kowala z funkcji szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych w związku z wypowiedzią nt. rzezi wołyńskiej –informuje dziennikarz Dorzeczy. Dlaczego tak późno. Paweł Kowal…

Readmore..

Pod wieżami Włodzimierza.  Ukraińcy 1943 – 1944

Pod wieżami Włodzimierza. Ukraińcy 1943 – 1944

Praca literacka i fotograficzna przy książce trwała kilka lat. Fotografie ze zbiorów bohaterów świadectw i ich rodzin pochodzą z całego XX wieku. Fotografie współczesne to efekt ponad czterdziestu podróży Autora…

Readmore..

230. rocznica Insurekcji  (powstania) kościuszkowskiego.

230. rocznica Insurekcji (powstania) kościuszkowskiego.

/ Autorstwa Franciszek Smuglewicz - www.mnp.art.pl, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=297290 Tadeusz Kościuszko, najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej, generał lejtnant wojska Rzeczypospolitej Obojga Narodów, generał major komenderujący w…

Readmore..

Setki tysięcy rodzin polskich wywożonych w czterech masowych deportacjach:  10 lutego, 13 kwietnia i 20 czerwca 1940 roku  oraz 21 czerwca 1941 roku na syberyjska tajgę i stepy Kazachstanu

Setki tysięcy rodzin polskich wywożonych w czterech masowych deportacjach: 10 lutego, 13 kwietnia i 20 czerwca 1940 roku oraz 21 czerwca 1941 roku na syberyjska tajgę i stepy Kazachstanu

W XVII wieku Andrzej Potocki, hetman polny koronny, rozbudował miasto Stanisławów i założył Akademię. Było to jak na owe czasy coś tak niezwykłego, że przejeżdżający przez Stanisławów w 1772 roku…

Readmore..

Lublin: Ósmy protest przeciwko nadaniu przez KUL tytułu doctora honoris causa Wiktorowi Juszczence

Już po raz ósmy przed Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, w dniu 1 lipca odbył się protest przeciwko nadaniu przez uczelnię tytułu doctora honoris causa Wiktorowi Juszczence, byłemu prezydentowi Ukrainy. Jest to akt obrony Kresowian którzy inaczej nie mogą się bronić prze faktem, że człowiek gloryfikujący zbrodniarzy z OUN-UPA podsiada ten honorowy tytuł - powiedział Kresowemu Serwisowi Informacyjnemu organizator protestu Zdzisław Koguciuk.

Ważnym jest, by na tej polskiej uczelni zapanowała prawda, bo tylko na opartej na prawdzie historii można przekazać pokoleniową pałeczkę młodzieży która będzie jej strzec i przekazywać dalej, następnym pokoleniom Polaków. Ostatni świadkowie krwawych wydarzeń na Wołyniu odchodzą na Wieczna Wartę dlatego tak ważny jest ich przekaz dla młodzieży która zgromadziła się przed KUL. Wiktor Juszczenko, tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II otrzymał w roku 2009.

Po proteście przed KUL zgromadzeni przeszli na dziedziniec uczelni gdzie odbył się briefing prasowy organizatora, po którym rozpoczęło się zgromadzenie poświęcone uczczeniu pamięci ofiar ludobójstwa wołyńsko-małopolskiego.

Nie zabrakło relacji naocznych świadków ludobójstwa którzy ze wzruszeniem przekazywali młodzieży prawdziwe fakty a zgromadzeni z uwagą słuchali relacji opartych na faktach. 

Po odprawieniu koronki i odmówieniu modlitwy w intencji ofiar ludobójstwa, młodzież złożyła wiązankę przed popiersiem Mieczysława Krąpca, rektora KUL w latach 1979-1983 znajdującym się wewnątrz budynku KUL.   

Po opuszczeniu dziedzińca KUL, zgromadzenie przeszło pod pomnik Marii Skłodowskiej-Curie stojący na terenie kompleksu UMCS. Tu również odbył się protest przeciwko nadaniu Juszczence w roku 2000 tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Co prawda Juszczenko otrzymał ten tytuł jeszcze przed jawnym gloryfikowaniem banderyzmu jednak absolwentem tej uczelni był m.in. Ukraińcami Wasyl Pawluk obecny Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie który nie kryje swojego probanderyzmu - powiedział Koguciuk. 

Z kompleksu UMCS zgromadzeni udali się na Skwer Wołyński gdzie uczczono pamięć po zamordowanych przez OUN-UPA Polakach na Wołyniu. Skwer "przywitał" zgromadzonych obrazem zniszczeń po burzy jak przeszła nad Lublinem do czego nawiązał Zdzisław Koguciuk. Pisanie pism do miejskich urzędów w sprawie usunięcia drzew przesłaniających widok na Skwer Wołyński okazało się totalna porażką ponieważ urząd na to się nie zgodził. Całą sprawę załatwiła aura która "wyręczyła" urzędników wyrywając z korzeniami zasłaniające skwer drzewa. Opatrzność Boża czuwa nad SW -powiedział Kogucikuk- ponieważ poza wyrwanymi z ziemi drzewami nie ucierpiał krzyż, tablica informująca o budującym się Pomniku Wołyńskim ani też tablica z nazwą skweru mimo że te elementy skweru stały pod przewróconymi drzewami.

Uczestnicy zgromadzenia zapalili pod symbolicznym krzyżem znicze będące "Światełkami Pamięci". Nie zabrakło też relacji świadków ludobójstwa.

Na zakończenie obchodów w tym dniu, grupka wytrwałych udała się na Cmentarz przy ul. Lipowej gdzie na grobie Alberta, Mieczysława Krąpca odmówiono modlitwę i złożono wiązankę.