Logo

Podziękowanie z Połonnego

W dniu 16.08.2022 r. Lubelska Izba Rolnicza, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych oraz Burmistrz Ostrowa Lubelskiego przekazali na ręce wiceprezesa Towarzystwa Kultury Polskiej w Połonnym na Ukrainie pomoc rzeczową dla Polaków mieszkających w tym mieście. W przekazanych darach znalazły się środki czystości, środki higieniczne oraz długoterminowe produkty spożywcze. Artykuły zostały zakupione przez Lubelską Izbę Rolniczą, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych oraz pochodziły ze zbiórek zorganizowanych wśród mieszkańców naszej gminy.

Dziękujemy wszystkim osobom prywatnym, firmom i instytucjom za przekazane dary.
--
Wikipedia o Połonnym:
W II rozbiorze Polski miasto zostało zagarnięte przez Rosję. W czasie powstania styczniowego miasto zajął generał Edmund Różycki, który następnie stoczył zwycięską bitwę pod Salichą. W drugiej połowie XIX wieku w pobliżu miasta zbudowano linię kolejową. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Połonne nie powróciło do Polski, lecz zostało przyłączone do ZSRR. Tym ponurym czasom Marek A. Koprowski poświęcił cały rozdział swojej książki „Kresy we krwi”.
W czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 w Połonnem stacjonowały 7 Eskadra Myśliwska i 9 Eskadra Wywiadowcza lotnictwa Wojska Polskiego.
Prawa miejskie od 1938 roku.
Od czerwca 1941 do 1944 zajęte przez hitlerowskie Niemcy. Od 1947 do 1955 roku proboszczem parafii katolickiej był Antoni Chomicki. Od 1991 roku w granicach Ukrainy.
--
 
 
 
 
 
 
https://www.ostrowlubelski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2883:pomoc-rzeczowa-dla-polakow-mieszkajacychna-ukrainie&catid=137&lang=pl&Itemid=1283
Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.